19 września, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Najbardziej promieniujące telefony – czy powinno się ich obawiać?

Najbardziej promieniujące telefony - czy powinno się ich obawiać?

Czym jest promieniowanie elektromagnetyczne?

(lub po prostu fale elektromagnetyczne) to nic innego, jak rozchodzące się dookoła zaburzenia . Odkryte zostało na początku XIX wieku, gdy duński fizyk Hans Christian Ørsted dokonał wyjątkowego odkrycia. Zauważył bowiem, jak przewód z płynącym prądem odchyla igłę kompasu. Dziś wiemy już, jak wszechobecne jest rzeczone promieniowanie. W sieci nie brakuje list i zestawień podsumowujących liczbę urządzeń je emitujących. Należy tu wymienić nie tylko kuchenkę mikrofalową, ale również telewizory, sieci bazowe, radia, nasze własne ciało (mózg oraz serce) i wreszcie telefony komórkowe.

Co ciekawe, to właśnie te ostatnie urządzenia są dość często badane pod kątem emitowania promieniowania elektromagnetycznego. Najbardziej promieniotwórcze telefony – lista

Z tego powodu powstał ranking przedstawiający . Niemiecki Federalny Urząd ds. Ochrony przed promieniowaniem uszeregował modele, które wydzielają najwięcej promieniowania. Wartością mierzalną był SAR, czyli współczynnik absorpcji swoistej. Jak wygląda lista? Oto ona:

  1. Na pierwszym miejscu znalazła się Edge z 2020 roku, czyli całkiem popularny model, który zawitał na rynek kilka lat temu. Jest to też jedyny telefon, który przekroczył limit 1,6 W/kg – standard ten został określony przez Federalną Komisję Łączności w USA.

Ale do rzeczy – czy to oznacza, że telefon emitujący tyle promieniowania elektromagnetycznego jest niebezpieczny?

Czy promieniowanie telefonu jest niebezpieczne?

Listy tego rodzaju mogą szokować. Zwłaszcza, jeżeli posiadamy jeden z wymienionych telefonów. Nie musimy się jednak bać, ponieważ nie ma naukowych dowodów wskazujących na szkodliwość promieniowania elektromagnetycznego w takich dawkach. Poza tym telefon to nie jedyne urządzenie w naszym otoczeniu, które promieniuje. W Europie na telefon wynosi 2 W na 1 kilogram masy ciała i głowy. Oznacza to, że każdy z wymienionych na liście telefonów jest bezpieczny. Co więcej, nawet SAR na poziomie 2 W/kg nie sprawi, że zachorujemy.

Decydowanie bardziej niebezpiecznym jest ciągłe korzystanie z urządzenia, w tym również w nocy. Wówczas ryzykujemy pogorszenie się wzroku, nie zaś zniszczenie tkanek. W takiej sytuacji ranking jest ciekawostką. Nie musimy na jego podstawie wyrzucać telefonu do śmieci, czy kupować nowego modelu. Smartfony dostępne na rynku muszą spełniać normy i jeżeli możemy go kupić w sklepie to znaczy, że jego promieniowanie mieści się w akceptowalnych granicach.