25 listopada, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Kontrowersje dotyczące nauki religii w szkołach. Jak wyrażają się na ten temat Polacy – wyniki najnowszego badania.

Kontrowersje dotyczące nauki religii w szkołach. Jak wyrażają się na ten temat Polacy - wyniki najnowszego badania.

Popularne miasta Zmiana w organizacji lekcji religii stała się tematem gorącej debaty politycznej na początku nowego roku szkolnego. Według najnowszego badania przeprowadzonego przez pracownię IBRiS, większość Polaków popiera wprowadzane zmiany.

Sondaż IBRiS przeprowadzony na zlecenie „Rzeczpospolitej” wykazał, że 60,3% ankietowanych popiera decyzję o nieuwzględnianiu oceny z religii w średniej szkolnej. Negatywnie ocenia to rozwiązanie 28,4% badanych, a 11,3% odpowiedziało „nie wiem”.

Łączenie klas i prowadzenie lekcji religii na pierwszej lub ostatniej godzinie zajęć popiera 61,6% osób, podczas gdy 27,3% respondentów ma negatywne zdanie na ten temat. 11,1% pytanych odpowiedziało „nie wiem”.

Zmniejszenie liczby godzin lekcji religii z dwóch do jednej spotyka się z nieco mniejszym poparciem. Za takie działanie opowiedziała się ponad połowa respondentów – 56%. Natomiast 31,8% Polaków nie podoba się ten pomysł, a 12,2% odpowiedziało, że nie wie.

Spor o religię w szkołach. Co myślą wyborcy?

Sondaż przeprowadzony przez Pracownię IBRiS zwrócił uwagę także na ocenę poszczególnych zmian przez wyborców poszczególnych partii politycznych. Największe poparcie dla wszystkich rozwiązań wykazali wyborcy koalicji rządzącej.

  • 92% popiera decyzję o nieuwzględnianiu ocen w średniej.
  • 90% popiera łączenie klas.
  • 94% popiera zmniejszenie liczby godzin lekcji do jednej.

Nowe podejście do lekcji religii ma swoich zwolenników również wśród wyborców PiS i Konfederacji. Niewliczanie ocen popiera 24% wyborców tych partii, łączenie klas i przeprowadzanie zajęć na ostatniej lekcji popiera 35% wyborców. Natomiast tylko 15% badanych ze zwolenników PiS i Konfederacji popiera pomysł ograniczenia liczby lekcji religii.