14 listopada, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Zaskakujące reformy edukacyjne w polskim systemie szkolnictwa. Koniec z kontrowersyjnym przedmiotem.

Zaskakujące reformy edukacyjne w polskim systemie szkolnictwa. Koniec z kontrowersyjnym przedmiotem.

Od września przyszłego roku przedmiot wychowanie do życia w rodzinie zniknie ze szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową. W miejscu WDŻ pojawi się edukacja zdrowotna. Projekty przejdą przez społeczne konsultacje.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało w czwartek projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Dokumenty wprowadzą do szkół podstawowych przedmiot edukacja zdrowotna, zaś do szkół ponadpodstawowych edukację obywatelską i edukację zdrowotną. Z programu zniknie zaś wychowanie do życia w rodzinie.

MEN: Edukacja zdrowotna zamiast wychowania do życia w rodzinie

Edukacja zdrowotna wejdzie do szkół 1 września 2025 roku i będzie przedmiotem obowiązkowym. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych będą mieli jedną godzinę przedmiotu tygodniowo, zaś szkół średnich – dwie godziny.

Edukacją zdrowotną będą mogli uczyć nauczyciele biologii, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, psychologowie oraz nauczyciele, którzy ukończyli studia lub studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej i posiadają przygotowanie pedagogiczne.

MEN zmienia podstawę programową

Także od 1 września 2025 r. w szkołach pojawi się edukacja obywatelska. Przedmiot ten dotyczy jednak tylko szkół średnich. Lekcje z edukacji obywatelskiej będą mogli prowadzić nauczyciele posiadające kwalifikacje wymagane do nauczania przedmiotów: historia, historia i teraźniejszość oraz wiedza o społeczeństwie.

Jak czytamy na stronie resortu, „szczegółowy wymiar tych zajęć w poszczególnych klasach zostanie przedstawiony w najbliższym czasie w projekcie rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół”.

Projekty rozporządzeń skierowane do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych, które potrwają do 21 listopada.

Barbara Nowacka: Edukacja zdrowotna to przedmiot holistyczny

Zmiany w podstawie programowej są kontynuacją zapowiedzi z kwietnia tego roku. Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała wówczas o planach wprowadzenia edukacji zdrowotnej. – Będzie to przedmiot holistyczny, znacznie szerszy. Chcielibyśmy, żeby do tematu ochrony zdrowia, profilaktyki podejść szczególnie poważnie – zaznaczyła Barbara Nowacka. – Jeżeli nie zacznie się tej edukacji już w szkole, to potem będziemy oglądali społeczeństwo coraz bardziej nieświadome, jak zapobiegać chorobom, jak przeciwdziałać skutkom chociażby braku ruchu, jak reagować w sytuacjach kryzysowych – wyjaśniała.