Stabilny rok dla polskiej waluty, złotego

„`html
Rok 2024 w Kontekście Złotego
Rok 2024 można określić rokiem równowagi dla polskiej waluty, złotego. Względem euro złoty wzmocnił się o około 1,6%, podczas gdy względem dolara amerykańskiego stracił 4,5%. Jednocześnie kurs CHF/PLN obniżył się o 2,8%, a GBP/PLN wzrósł o 2,8%. Ostatecznie koszyk PLN oscyluje w okolicach 0% w ujęciu YTD.
Kurs PLN wobec Innych Walut
Przez większość roku w gospodarce oraz w polityce zauważalne były sugestie, że mocny złoty ogranicza potencjał gospodarczy, głównie poprzez kanał eksportowy. Trend ten zaczął się jednak zmieniać w okolicach sierpnia, kiedy kurs USD/PLN wzrósł z poziomu około 3,8 do 4,2 PLN, podążając za globalnym umocnieniem dolara po zwycięstwie Trumpa.
Konsolidacja EUR/PLN
Rok 2024 przyniósł konsolidację kursu EUR/PLN w zakresie 4,25-4,38 PLN, gdzie złoty pozostawał mocny, korzystając z defensywnego podejścia szerokiego rynku wobec wspólnej waluty.
Czynniki Wspierające Polską Walutę
Bez wątpienia czynnikiem wspierającym złotego jest restrykcyjna polityka monetarna prowadzona przez bank centralny. Ostatnie wydarzenie w tej dziedzinie to zmiana retoryki wobec roku 2025, gdzie bazowy scenariusz zakładał ewentualne luzowanie polityki pieniężnej od marca 2025 roku. W najnowszym wystąpieniu, prezes NBP zasugerował, że taka dyskusja może się rozpocząć dopiero około IV kwartału 2025 roku, a ewentualne luzowanie jest rozważane dopiero na 2026 rok.
Perspektywy na Rok 2025
Rok 2025 będzie czasem inauguracji prezydentury Trumpa oraz adaptacyjnej polityki Fed. Rynki zastanawiają się, na ile twarde deklaracje dotyczące ceł czy taryf, które z zasady mają charakter inflacyjny, będą realizowane w zapowiedzianej formie, czy mogą być jedynie wstępem do negocjacji, na przykład z Chinami.
„`