wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Polityka intensyfikuje rotację prezesów na GPW bardziej niż zmiany sukcesyjne

Polityka intensyfikuje rotację prezesów na GPW bardziej niż zmiany sukcesyjne

„`html

Zmiany w zarządach spółek GPW w 2024 roku

Prawie 20% prezesów spółek giełdowych na warszawskiej GPW zakończyło swoją pracę w 2024 roku. Oznacza to największy wskaźnik rotacji od 2016 roku, kiedy wymieniono ponad 21% prezesów. Podobnie jak wtedy, za ten proces odpowiadało powyborcze „czyszczenie” w spółkach z państwowym udziałem, szczególnie tych nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Powyborcze zmiany w spółkach państwowych

W 2024 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych nadzorowało 20 giełdowych spółek, w tym prawie połowę składu indeksu WIG20. W każdej z nich nastąpiły kadrowe zmiany na najwyższych stanowiskach, często dochodziło do dwóch lub nawet trzech roszad na stanowisku prezesa.

Spektakularne zmiany wśród gigantów

Najwięcej zmian odnotowano w firmie Trakcja, gdzie w ciągu roku na stanowisku prezesa zmieniały się trzy osoby. Takie zmiany były efektem wydarzeń niezwiązanych z działalnością spółki, m.in. afery korupcyjnej dotyczącej zatrzymanego menedżera. Również Comarch był świadkiem istotnych zmian, gdy Anna Pruska wraz z innymi członkami zarządu zrezygnowała, a nowi właściciele – CVC Capital Partners Fund IX – zapowiedzieli jego zdjęcie z giełdy.

Sukcesje i zmiany w prywatnych spółkach

Dom Development przeszedł zmianę pokoleniową. Jarosław Szanajca, prezes od 1996 roku, przekazał kierownictwo Mikołajowi Konopce. Na mniejszą uwagę medialną zasługiwały zmiany w mBank, Miraculum, PEP czy AutoGaz.

Trendy w zatrudnieniu menedżerów

Rok 2024 okazał się dobrym okresem dla rekrutacji top menedżerów. Tomasz Magda zauważył, że polskie firmy, pomimo gospodarczego spowolnienia, nadal poszukują kandydatów na stanowiska zarządcze, nie tylko z myślą o krajowym rynku, ale również rozszerzając działalność na rynki zagraniczne.

Prognozy na 2025 rok

Andrzej Maciejewski przewiduje, że rok 2025 przyniesie dalsze zmiany w zarządach spółek, szczególnie tych z udziałem Skarbu Państwa. Duży wpływ na rotacje menedżerskie będzie miała także dyrektywa Women on Boards, która ma zwiększyć udział kobiet w zarządach.

Na rynku obserwuje się już teraz wzmożone zainteresowanie angażowaniem doświadczonych liderek, co potwierdza Agnieszka Kulikowska. Proces realizacji postanowień dyrektywy wywoła ożywienie w branży executive search.

„`