wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Tworzenie przewagi konkurencyjnej za pomocą technologii

Tworzenie przewagi konkurencyjnej za pomocą technologii

„`html

Zalety systemu WATS na rynku finansowym

Przekonanie domów oraz biur maklerskich w Polsce do zalet systemu WATS stanowi priorytet dla Giełdy Papierów Wartościowych. To znaczący projekt, wymagający dużych nakładów technicznych. Zmienia on zasady wymiany danych pomiędzy instytucjami finansowymi a GPW.

Wdrożenie nowego systemu przez GPW wymaga dostosowania systemów informatycznych w biurach i domach maklerskich. W efekcie, wiele innych projektów IT zostało tymczasowo wstrzymanych. Sukces WATS-u jest kluczowy, ponieważ uwolni zasoby pozwalające na dalszą cyfryzację usług dla klientów.

Trendy na rynku inwestycyjnym

Domy i biura maklerskie będą koncentrować się na poszukiwaniu wyróżników. Intensywnie nasycony rynek inwestycyjny w Polsce wymaga w 2025 r. stworzenia atrakcyjnych ofert przyciągających klientów. Mobilne aplikacje inwestycyjne są aktualnie niezbędne dla nowoczesnych inwestorów.

Według raportu NetBanku, 73% użytkowników korzysta tylko z bankowości mobilnej, a ich liczba wzrosła o 4% rok do roku. Domy maklerskie będą kładły nacisk na jakość obsługi klienta i nowoczesne formy doradztwa inwestycyjnego, jak chatboty i voiceboty korzystające z AI.

Zmieniająca się atrakcyjność inwestycji

Zmniejszająca się rentowność lokat bankowych jest szansą dla rynku papierów wartościowych. Spadek atrakcyjności niektórych form oszczędzania skłania inwestorów do poszukiwania alternatywnych metod lokowania środków.

Na koniec grudnia 2024 r. liczba rachunków papierów wartościowych przekroczyła 1,9 mln. To pozytywny sygnał oraz duża szansa dla branży, która powinna pokazać, że inwestycje na giełdzie mogą być korzystne.

Inwestycje w kryptowaluty

Tegorocznym tematem jest również regulacja rynku kryptowalut. Coraz więcej funduszy, szczególnie w USA, inwestuje w te instrumenty. Zakup kryptowalut jest prostszy niż akcje, lecz ochrona konsumentów jest niewystarczająca.

Zmiany przyniesie krajowa ustawa wykonująca MiCA, która wprowadzi mechanizmy zabezpieczające przed nadużyciami i informujące o ryzyku inwestycyjnym. Wzrasta także znaczenie doradztwa portfelowego – z czasem zastąpi ono social trading.

Dyrektywa FIDAR i przyszłość danych użytkowników

Znaczącą zmianą na rynku inwestycji jest oczekiwane wdrożenie dyrektywy FIDAR. Zakłada ona, że instytucje finansowe będą udostępniać dane klientów między sobą na ich żądanie, co przyspieszy dopasowanie odpowiednich produktów.

Efektem będzie wzrost konkurencyjności – łatwiejsze pozyskiwanie nowego klienta, ale jego utrzymanie będzie zależne od oferty i jakości obsługi danej instytucji finansowej.

„`