Podatek od nieujawnionego spadku – sądy wstrzymują się z decyzjami do czasu rozstrzygnięcia kwestii przedawnienia

„`html
Tego dnia poszerzony skład Naczelnego Sądu Administracyjnego ma rozstrzygnąć kwestię, od kiedy przedawnia się zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od spadków i darowizn w sytuacji, gdy nastąpiło odnowienie obowiązku podatkowego.
Podstawowe zasady przedawnienia podatku od spadków i darowizn
Jak wynika z ogólnych reguł, urząd skarbowy dysponuje określonym czasem na wydanie decyzji dotyczącej podatku od spadków i darowizn. Zasadniczo jest to trzyletni termin, w trakcie którego powinno nastąpić doręczenie decyzji podatnikowi.
Trzyletni termin dla urzędu skarbowego
Jeżeli organ podatkowy nie prześle podatnikowi decyzji określającej wysokość podatku w ciągu trzech lat, zobowiązanie podatkowe przedawnia się. Wynika to z przepisów art. 68 par. 1 ordynacji podatkowej.
Wyjątki od reguły przedawnienia
Istnieją sytuacje, w których okres przedawnienia ulega wydłużeniu. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy podatnik nie dopełnił obowiązków informacyjnych względem urzędu skarbowego.
Pięcioletni termin przy braku złożenia deklaracji
W przypadku, gdy podatnik nie złożył wymaganej deklaracji w przewidzianym terminie bądź nie uwzględnił wszystkich niezbędnych informacji, czas na przedawnienie zobowiązania podatkowego wynosi pięć lat. Liczy się go od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 68 par. 2 ordynacji podatkowej.
Kiedy stosuje się wydłużony okres przedawnienia?
- gdy nie została złożona deklaracja podatkowa,
- gdy złożona deklaracja zawiera braki co do danych niezbędnych do ustalenia wysokości podatku,
- gdy obowiązek podatkowy został odnowiony w wyniku nowych okoliczności.
Powyższe zasady mają kluczowe znaczenie dla podatników, którzy dziedziczą majątek lub otrzymują darowizny, ponieważ określają, przez jaki czas organ podatkowy może domagać się zapłaty podatku.
„`