Izraelskie ataki lotnicze na Strefę Gazy – co najmniej 30 ofiar śmiertelnych, setki osób rannych

„`html
Dwie kobiety oraz dzieci znalazły się wśród co najmniej 13 ofiar śmiertelnych w Dejr al-Balah, położonym w środkowej części Strefy Gazy, gdzie późnym wieczorem w piątek rozpoczęły się izraelskie naloty. Dodatkowo, cztery osoby zginęły w okolicach stacji benzynowej, a 15 kolejnych straciło życie w wyniku bombardowań na Chan Junus na południowym obszarze Strefy Gazy.
Wzrost liczby ofiar podczas nalotów i przy punktach pomocy
Na terenie Rafahu, przy granicy z Egiptem, w punkcie pomocy humanitarnej prowadzonej przez Gaza Humanitarian Foundation (GHF) zanotowano śmierć co najmniej 30 osób oraz 180 rannych w wyniku ostrzału. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) podało, że od końca maja łączna liczba osób zabitych przy miejscach dystrybucji prowadzonych przez GHF wynosi już 615. Organizacja działa w oparciu o współpracę z amerykańskimi firmami ochroniarskimi oraz logistycznymi, nie będąc częścią struktur ONZ.
Doniesienia o rozkazach wobec izraelskich żołnierzy
Według ustaleń dziennika izraelskiego, żołnierze otrzymują polecenia strzelania do Palestyńczyków oczekujących w kolejkach po żywność, nawet jeśli są nieuzbrojeni i nie wykazują oznak agresji.
Działania wojskowe i liczba ataków
Wojsko izraelskie ogłosiło, że w ciągu ostatnich dwóch dni uderzyło w około 250 celów w Strefie Gazy. Wśród zaatakowanych obiektów znalazły się:
- Bojownicy
- Magazyny broni
- Stanowiska wyrzutni pocisków przeciwpancernych
- Tunele
- Infrastruktura związana z Hamasem
Stan negocjacji pomiędzy Hamasem a Izraelem
W Dosze, stolicy Kataru, trwają rozmowy pośrednie pomiędzy przedstawicielami Hamasu a Izraela. W ostatnim czasie prezydent Stanów Zjednoczonych informował, że porozumienie w sprawie zawieszenia broni, umożliwiające uwolnienie zakładników oraz potencjalne zakończenie konfliktu, może zostać osiągnięte w najbliższych dniach. Tymczasem negocjacje zostały wstrzymane po tym, jak Izrael przedstawił mapę „wycofania”, która według strony palestyńskiej rzeczywiście przewiduje przegrupowanie oraz repozycjonowanie armii, a nie faktyczne opuszczenie terenów.
Skutki trwającej wojny w Strefie Gazy
Konflikt w Strefie Gazy rozpoczął się 7 października 2023 roku, kiedy to w wyniku ataku Hamasu na południe Izraela śmierć poniosło około 1200 osób, a 251 zostało uprowadzonych. Do dziś część porwanych przebywa w niewoli. Zgodnie z danymi podawanymi przez administrację kierowaną przez Hamas, odpowiedzią Izraela było zniszczenie i śmierć ponad 57,2 tysiąca Palestyńczyków. Niezależne źródła szacują liczbę ofiar nawet na 84 tysiące. Strefa Gazy znajduje się w stanie kryzysu humanitarnego, a niemal cała jej infrastruktura uległa poważnym zniszczeniom.
„`