21 listopada, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Były prezes TK komentuje sprawę Marcin Romanowskiego: prokuratura postąpiła zgodnie z prawem

Były prezes TK komentuje sprawę Marcin Romanowskiego: prokuratura postąpiła zgodnie z prawem

Marcin Romanowski, który był zatrzymany w związku ze śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości, wyszedł na wolność we wtorek przed północą na mocy decyzji Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa. Powodem był chroniący go immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Prof. Andrzej Zoll: Rada Europy mogła się pomylić. Pod adresem prokuratury posypały się słowa krytyki, jednak według Jerzego Stępnia prokuratura zachowała się właściwie. Były prezes TK stwierdził, że wytyczne dotyczące immunitetów członków ZPRE zostały wydane dlatego, że zdarzały się przypadki nadużyć, a wręcz łapówkarstwa. „Dlatego w regulaminie możliwość skorzystania z immunitetu zdefiniowano dość wąsko” — dodał.

Jerzy Stępien przypomniał, że minister sprawiedliwości zadeklarował, że sam zwróci się do ZPRE o zinterpretowanie szerokości tego immunitetu. Zaznaczył również, że „immunitet ZPRE nie jest w praktyce rzeczą często spotykaną”.

Jak swoje działanie tłumaczyła prokuratura? Prokurator krajowy Dariusz Korneluk powiedział w środę, że prokuratura szanuje decyzję sądu o odmowie zastosowania tymczasowego aresztowania wobec posła Romanowskiego . Poinformował, że przed skierowaniem wniosku o tymczasowe zatrzymanie, a wcześniej wniosku do Sejmu o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prokuratura rozważała, czy członkostwo Romanowskiego w ZPRE powoduje, że jest on „objęty drugim immunitetem”.

Dodał, że „z tego powodu zostały zasięgniete dwie opinie prawne, które wskazywały że Romanowski nie jest takim immunitetem objęty”. Powiedział, że również Rzecznik Praw Obywatelskich przychylił się do takiej opinii.

Sędziowie anonimowo o Adamie Bodnarze. „Poszli na rympał i dostali od sądu po łapach”. Korneluk zapowiedział, że przedstawi przewodniczącemu ZPRE informację o sprawie Romanowskiego i że nie wyklucza zwrócenia się przez prokuratorów z wnioskiem do Zgromadzenia o uchylenie immunitetu.