Czy obecne kary są skuteczne? Większość Polaków ma inne zdanie
Według najnowszego sondazu United Surveys, 58,6 proc. badanych uważa, że kara za jazdę w stanie nietrzeźwości powinna być surowsza. Tylko 1 proc. ankietowanych uważa, że obecne kary są zbyt surowe.
Obecnie za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. Kierowca musi się także liczyć z konfiskatą pojazdu i czasowym zakazem prowadzenia. Pytanie dotyczące surowszej kary dla pijanych kierowców pozytywnie odpowiedziało 58,6 proc. osób, 36,6 proc. uważa, że obecne kary są adekwatne, a 1 proc. uważa je za zbyt surowe.
Sondaż. Jazda w stanie nietrzeźwości
Badani zostali także zapytani, jaka surowsza kara powinna grozić za jazdę w stanie nietrzeźwości. Według 62 proc. respondentów, pijani kierowcy powinni być zobowiązani do instalowania blokady alkoholowej w pojeździe. Inne propozycje to dodatkowe kary finansowe uzależnione od zarobków (56,4 proc.), zakaz prowadzenia pojazdów dożywotnio (55,3 proc.), wyższa kara pozbawienia wolności (52,6 proc.), przymusowe leczenie w ośrodku uzależnień (45,2 proc.) oraz obowiązek odbycia kursu edukacyjnego (35 proc.). 1,3 proc. badanych nie miało zdania w tej kwestii.
Sondaż. „Zabójstwo drogowe”
Według sondazu IBRiS na zlecenie Radia ZET, 56,1 proc. ankietowanych zgadza się z wprowadzeniem terminu „zabójstwo drogowe” do polskiego prawa. Kolejne 28,5 proc. osób „raczej się zgadza”. Brak jest stanowczych przeciwników tego pomysłu, a jedynie 10,4 proc. osób „raczej się nie zgadza”. 5 proc. respondentów nie miało zdania na ten temat.