KGHM zainwestuje miliardy złotych w rozwój nowych szybów górniczych

„`html
Rozwój Nowych Inwestycji KGHM w Polskie Złoża
W ramach nowej strategii rozwoju grupa kapitałowa KGHM planuje inwestycje związane z budową trzech nowych szybów górniczych na terenie Polski. Projekty priorytetowe obejmują szyby o nazwach GG-2 (Odra), Retków i Gaworzyce.
Proces budowy każdego nowego szybu górniczego może trwać nawet do ośmiu lat, a jego koszt oscyluje w granicach kilku miliardów złotych. Wybudowanie pojedynczego szybu to wydatek rzędu 2,5 do 3 miliardów złotych.
Aktualny Stan Projektów Szybów Górniczych
W chwili obecnej KGHM eksploatuje w Polsce 28 szybów górniczych. Szyb GG-2 będzie pełnić funkcję wdechową na obszarze Głogów-Głęboki Przemysłowy. Jak dotąd ukończono dokumentację geologiczną, a prace nad dokumentacją przyrodniczą są w toku. Równocześnie prowadzone są prace projektowe.
Retków i Gaworzyce
Retków, podobnie jak GG-2, zostanie ulokowany na obszarze Głogów-Głęboki Przemysłowy. Dla tego projektu dokonano już zakupu potrzebnych nieruchomości. Prace nad szybem Gaworzyce obejmują uzgodnienie warunków realizacji prac geologicznych.
Z uwagi na ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa, szczegółowe dane dotyczące harmonogramu prac i dokładnych kosztów nie są ujawniane. Większość projektów realizowana jest we współpracy z firmami należącymi do grupy KGHM oraz z klientami zewnętrznymi.
Historia i Przyszłość KGHM
Do tej pory KGHM wybudował łącznie 31 szybów, z czego trzy zostały zlikwidowane po wyeksploatowaniu złóż. Kolejne osiągnięcia grupy zostaną przedstawione podczas publikacji wyników finansowych za ubiegły rok, w której uwzględnione zostaną testy na utratę wartości aktywów.
Prace nad Szybem GG-1
Najnowszy szyb górniczy GG-1 pełni funkcję wentylacyjną od 2023 roku. Obecnie trwa proces jego wyposażania oraz budowa obiektów powierzchniowych, które powinny być ukończone do 2029 roku.
KGHM kontynuuje eksploatację złóż na sześciu obszarach: Polkowice, Rudna, Radwanice Wschodnie, Sieroszowice, Lubin-Małomice oraz Głogów Głęboki-Przemysłowy. Prowadzone są także działania administracyjne zmierzające do uzyskania koncesji na nowy obszar górniczy Retków-Grodziszcze. Szczegóły dotyczące potencjalnego rozpoczęcia wydobycia z nowych złóż mogą zostać zawarte w przyszłych strategiach.
„`