21 stycznia, 2025

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Kryzysowa sytuacja dla wczasowiczów nad Bałtykiem. Alarmujący raport GIS.

Kryzysowa sytuacja dla wczasowiczów nad Bałtykiem. Alarmujący raport GIS.

Z powodu zakwitu sinic w województwie pomorskim zamknięto 16 kąpielisk. Jak poinformował sanepid, kolejne kąpielisko – w Łebie – zostało zamknięte ze względu na wykrycie bakterii E. coli. Podobna sytuacja związana z sinicami panuje również w województwie zachodniopomorskim, gdzie ogłoszono dwa tymczasowe zakazy wchodzenia do wody. Według informacji podanych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w czwartek po południu ze względu na zakwit sinic w wodzie nie można korzystać z kąpielisk w Gdyni, Sopocie i Gdańsku.

Zakwit sinic nad morzem. Zamknięto kilka kąpielisk

W Gdyni czerwona flaga zakazująca wejścia do wody zawisła na plażach w Śródmieściu, Redłowie i Orłowie. W Sopocie – na wszystkich strzeżonych kąpieliskach. Z kolei w Gdańsku zakaz obowiązuje w Jelitkowie i w Brzeźnie. Sinice wykryto również w jeziorze Radolne na Kaszubach. Zakaz obowiązuje w Łebie na kąpielisku przy plaży A. W wodzie wykryto bakterię Escherichia coli. Z powodu zakwitu sinic wprowadzono tymczasowy zakaz kąpieli na jeziorze Szczucze w Golczewie (pow. kamieński) oraz na plaży miejskiej nad jeziorem Trzesiecko (pow. szczecinecki) – poinformował GIS w serwisie kąpieliskowym. Na kąpielisku nr 1 nad jez. Trzesiecko przy ul. Mickiewicza w Szczecinku po raz drugi obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Poprzedni obowiązywał od 25 czerwca do 1 lipca. Ponownie powodem jest zakwit sinic.

Zanieczyszczona woda i konsekwencje dla organizmu. Jakie są dolegliwości?

Jak wynika z danych GIS, podanych w serwisie kąpieliskowym, zakaz obowiązuje też na jeziorze Szczucze w Golczewie, gdzie również występuje podejrzenie zakwitu sinic. W przypadku zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.