16 września, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Nauczyciele zmagają się z długimi kolejkami z uwagi na skutki nowej ustawy

Nauczyciele zmagają się z długimi kolejkami z uwagi na skutki nowej ustawy

Przed nowym rokiem szkolnym część nauczycieli musi zdobyć zaświadczenie o niekaralności. Taki dokument jest im potrzebny, aby nadal wykonywali zawód. To skutek wprowadzenia tzw. ustawy Kamilka dotyczącej m.in. osób pracujących na co dzień z dziećmi. Z tego względu przed sądami od wczesnych godzin porannych ustawiają się kolejki.

Od 1 września wszystkie osoby wykonujące zawody wiążące się z pracą z dziećmi, muszą posiadać ważne zaświadczenie o niekaralności. To jeden z wymogów zawartych w nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. ustawy Kamilka. Postanowienia weszły w życie 15 sierpnia i dotyczą pracowników, którzy zostali zatrudnieni po 15 lutego lub od tego czasu zmienili rodzaj swojej działalności.

Nauczyciele i pedagodzy mieli 11 dni roboczych, by zdobyć dokument wydawany przez sądy okręgowe w Polsce. Codziennie od wczesnych godzin porannych przed placówkami ustawiały się długie kolejki.

Ustawa Kamilka. Nauczyciele stoją w kolejce. Potrzebują zaświadczenia

Piątek jest ostatnim dniem przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w którym można dopełnić formalności przed rozpoczęciem pracy. Przed szczecińskim sądem od kilku dni oczekuje ok. 200 petentów dziennie.

„Taka sytuacja ma miejsce od nieco ponad tygodnia. Wcześniej nie było takich kolejek, które byłby w zainteresowaniu mediów. Jesteśmy przed trudnym zadaniem logistyczno-organizacyjnym i poczyniliśmy pewne czynności żeby to wszystko usprawnić” – przekazał w rozmowie z Polsat News rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie, Michał Tomala.

Problem dotyczy zbyt małej liczby pracowników placówki, przy nieproporcjonalnej liczbie chętnych do obsługi. Przedstawiciel sądu przekazał, że instytucja zwiększyła liczbę przyjęć. Zaświadczenie o karalności możliwe jest do zdobycia również drogą elektroniczną. W przypadku złożenia wniosku przez internet, oczekiwanie na wydanie dokumentu może wynieść jednak do dwóch tygodni.

Ustawa Kamilka. Na czym polega nowe prawo?

„Lex Kamilek” wprowadza tzw. standardy ochrony małoletnich. Chodzi m.in. o przygotowanie i wdrożenie procedur w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy. Przyczynkiem do wdrożenia zmian były tragiczne wydarzenia z Częstochowy, gdzie ośmioletni chłopiec został skatowany przez ojczyma. Choć sytuacją rodziny interesowały się odpowiednie służby, nie udało się ocalić dziecka.

Zgodnie z tzw. ustawą Kamilka od 15 sierpnia każda placówka, której praca wiąże się z działalnością z dziećmi musi przestrzegać specjalnych zasad weryfikacji podczas rekrutacji nowych pracowników. Kandydat do pracy musi zostać sprawdzony m.in. w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.