16 września, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Odkryto dziesiątki artefaktów w Australii, datowanych na 47 tysięcy lat temu

Odkryto dziesiątki artefaktów w Australii, datowanych na 47 tysięcy lat temu

Australijska jaskinia Juukan 2, która zyskała rozgłos ze względu na planowaną rozbudowę kopalni rudy żelaza w 2020 roku, kryła w swoich głębinach niezwykłe artefakty datowane na dziesiątki tysięcy lat. Badania archeologiczne przeprowadzone w tej jaskini odkryły, że człowiek korzystał z niej podczas ostatniej epoki lodowcowej aż do kilkudziesięciu lat przed jej zniszczeniem.

Obszar Juukan to tereny rozległych wałów i jaskiń w Australii Zachodniej, które kiedyś były przecinane przez rzekę, a ich urozmaicony krajobraz oferował prehistorycznym ludziom liczne możliwości wykorzystania środowiska. Obecnie teren ten jest częścią kopalni rudy żelaza, co spotkało się z potępieniem wielu organizacji zarówno w Australii, jak i na całym świecie.

Odkrycia w jaskini Juukan:

Dotychczasowe badania archeologiczne przyniosły wiele interesujących artefaktów, takich jak narzędzia codziennego użytku wykonane z trawy spinifex czy kamienia, służące do obróbki zarówno mięsa, jak i roślin. Na niektórych z nich odnaleziono nawet fragmenty roślin uprawnych, w tym tzw. bulwy czy jagody.

Podczas prac wykopaliskowych odkryto także szczątki zwierząt takich jak kangury, emu czy kolczatki, których kości wykazywały ślady obróbki mechanicznej i termicznej. Do najciekawszych artefaktów należy kamienne narzędzie o długości 18 cm, datowane na 3500 lat, które po badaniach DNA okazało się należeć do osoby spokrewnionej z dzisiejszymi Aborygenami.

  1. W jednym z końców znaleziono także obrobioną kość piszczelową kangura sprzed ok. 30 000 lat, z ochrą na jednym z końców, co sugeruje, że mogła ona służyć do malowania.
  2. Analizy wykazały, że 3500 lat temu nastąpił gwałtowny wzrost intensywności użytkowania jaskini, co potwierdzają liczne artefakty datowane na ten okres.
  3. Obecnie prowadzone są intensywne prace archeologiczne na zawalonej części jaskini Juukan 2, gdzie odnaleziono m.in. warkocze ludzkich włosów, które zostały transportowane na duże odległości znad morza, czy fragmenty szczeni diabła tasmańskiego, gatunku wymarłego ponad 3000 lat temu.

Ostateczne wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych w australijskiej jaskini Juukan zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie naukowym. Dzięki nim można lepiej poznać historię oraz rozwój prehistorycznych cywilizacji, które zasiedlały te tereny wiele tysięcy lat temu.