19 września, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Premiera w Polsce: Testy nowatorskiego rozwiązania, o którym dyskutowano od dawna

Premiera w Polsce: Testy nowatorskiego rozwiązania, o którym dyskutowano od dawna

Krótszy tydzień pracy to temat, który budzi wiele emocji od kilku miesięcy. Urząd Miasta Leszna jako pierwszy w Polsce postanowił przetestować ten nowy system, postulowany nie tylko przez Lewicę, ale również przez Koalicję Obywatelską.

Polacy należą do jednych z najdłużej pracujących narodów w Europie. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk już w marcu zapowiedziała skrócenie czasu pracy Polaków w trakcie obecnej kadencji Sejmu. Zdaniem minister koncepcja czterodniowego tygodnia pracy jest korzystniejsza niż skracanie tygodniowej liczby godzin do 35.

Marcin Stanecki, główny inspektor pracy, wyraził swoje opinie na temat skracania czasu pracy, uważając, że jest to proces nieunikniony. Centralny Instytut Ochrony Pracy zaś rozpoczął badania mające na celu zbadanie wpływu wprowadzenia koncepcji krótszego tygodnia pracy na pracowników, a od wyników tych badań zależeć będą ostateczne decyzje.

Urząd Miasta Leszna podjął decyzję o przetestowaniu nowego systemu, co wyszło naprzeciw oczekiwaniom urzędników, biorąc pod uwagę jednocześnie potrzeby mieszkańców. Pracownicy urzędu pracują teraz 35 godzin w tygodniu, w tym dłużej w poniedziałki, a krócej przez resztę tygodnia.

Nowe rozwiązanie będzie testowane w urzędzie miasta przez trzy miesiące. Po trzech tygodniach prezydent miasta pozytywnie ocenił ten system, nie zgłaszając skarg ze strony mieszkańców. Jeśli po tym czasie okaże się, że system działa, 35-godzinny tydzień pracy pozostanie na stałe.