16 września, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Unia Europejska zwiększy liczbę ukraińskich żołnierzy przeszkolonych dzięki wsparciu Polski

Unia Europejska zwiększy liczbę ukraińskich żołnierzy przeszkolonych dzięki wsparciu Polski

„Misja okazała się wielkim sukcesem. To najbardziej udana misja w historii Unii” – podkreślił szef unijnej dyplomacji po nieformalnym spotkaniu ministrów obrony. Dodał, że dodatkowych 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy ma być przeszkolonych do końca roku.

Unia Europejska rozszerza misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy. Nie ma jednak zgody na przeniesienie szkoleń z unijnych krajów na Ukrainę. Josep Borrell poinformował natomiast, że zgodnie z ustaleniami będą one prowadzone możliwie jak najbliżej Ukrainy.

Ponadto zdecydowano, że powstanie biuro łącznikowe w Kijowie. To pozwoli na lepszą koordynację z dowódcami i dostosowanie treningów w ramach misji do potrzeb Ukrainy. „Chodzi o to, by nasza praca była bardziej skuteczna” – dodał szef unijnej dyplomacji.

W biurze łącznikowym ma pracować około sześciu wojskowych. Działająca od dwóch lat misja szkoleniowa dla ukraińskich żołnierzy ma siedzibę w Polsce. Początkowo planowano, że wyszkolonych zostanie 15 tysięcy osób. Teraz już jest ich czterokrotnie więcej.

Borrell poinformował po nieformalnym spotkaniu ministrów obrony państw UE, że obecnie wartość wsparcia militarnego Ukrainy przekracza 44 mld euro. Natomiast pomoc militarna i cywilna to około 100 mld euro. Jak poinformował, Unia Europejska w 65 proc. wykonała plan dotyczący przekazywania Ukrainie amunicji. Zakłada on dostarczenie miliona pocisków.

Zalewski: Gigantyczny polski wkład

Wiceminister obrony Paweł Zalewski mówił w piątek w Brukseli, że jedną trzecią ukraińskich żołnierzy w ramach misji UE przeszkolili polscy oficerowie oraz instruktorzy. „Gigantyczny polski wkład jest bardzo dobrze oceniany przez naszych partnerów w Unii” – skomentował.

Wiceszef resortu obrony wypowiedział się również przeciwko przenoszeniu szkolenia na Ukrainę. Uznał, że należy je pozostawić na terenie Unii. „Ono jest w naszym przekonaniu najbardziej efektywne. Nie spodziewamy się tutaj żadnych zmian, jeżeli chodzi o tę kwestię. Natomiast wyobrażamy sobie, że mogą być państwa, które uznają, iż na zasadzie umowy dwustronnej będą szkoliły żołnierzy ukraińskich na Ukrainie. Polska do nich nie należy” – wyjaśnił wiceminister obrony.