Wizja zakończenia konfliktu wspiera wartość złotego, rubla i forinta

„`html
To, co ostatnio szczególnie wpływa na naszą walutę, to pozytywne nastroje na rynkach finansowych, które są napędzane spekulacjami dotyczącymi możliwości zakończenia konfliktu za naszą wschodnią granicą. Mimo że szczegółów w tej kwestii nadal brakuje, inwestorzy wydają się chętnie kupować plotki. Stanowi to otwarte pytanie, czy później będą jednocześnie sprzedawać fakty?
Wpływ końca wojny na polski złoty
Dla złotego powstała teoria, że zakończenie wojny oznacza dla nas przestanie bycia krajem frontowym, co ma przyciągnąć znaczące napływy kapitału. Sama teza jest nieco naciągana z dwóch względów.
Dyskonto i sytuacja na rynku
Po pierwsze, na rynku nie występowało wyraźne dyskonto związane z byciem rynkiem frontowym. Para walutowa EUR/PLN nie jest może najlepszym wskaźnikiem, ale poziomy około 4,50 przed agresją są znaczące.
Zależy od charakteru porozumienia
Ponadto, zmiana podejścia do naszego rynku będzie w ostateczności zależała od charakteru porozumienia, które mogłoby potencjalnie wyeliminować ryzyko geopolityczne.
Korzyści dla złotego
Obecnie złotemu sprzyja niemal wszystko: pozytywne nastroje na rynkach światowych, restrykcyjna polityka Rady Polityki Pieniężnej, a także atmosfera wokół rozmów dotyczących przyszłości Ukrainy – zauważa Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
„`