9 listopada, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Wzrost liczby obcokrajowców w polskich więzieniach. Które narodowości są najczęściej reprezentowane?

Wzrost liczby obcokrajowców w polskich więzieniach. Które narodowości są najczęściej reprezentowane?

Dwa razy więcej zagranicznych skazanych niż w 2020 roku przebywa dziś w polskich więzieniach. Powodem jest nie tylko wojna za wschodnią granicą – podała czwartkowa „Rzeczpospolita”.

Ukraińcy, Gruzini, Białorusini – to najliczniejsze grupy cudzoziemców w polskich więzieniach. W ostatnim roku odnotowano istotny wzrost liczby cudzoziemców przebywających w polskich zakładach karnych i aresztach śledczych. Jest ich dwa razy więcej niż cztery lata wcześniej – czytamy w tekście „Rz”.

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że 31 grudnia 2020 r. osadzonych w zakładach karnych było 1267 cudzoziemców. Cztery lata później liczba osadzonych wyniosła już 2407 osób. Najwięcej cudzoziemców odbywa karę za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (wypadki drogowe), przeciwko porządkowi publicznemu (rozboje, bójki) i za zabójstwa. Najwięcej jest wśród nich Ukraińców – 1261, Gruzinów – 330, Białorusinów – 146.

Z drugiej strony po jednym obywatelu m.in.: Rwandy, Senegalu, Palestyny, Jordanii, Maroka czy Finlandii. „Według światowych trendów i badań emigranci ciężko się adaptują do nowych warunków” – powiedział „Rzeczpospolitej” profesor Brunon Hołyst, kryminolog.

Zdaniem rozmówcy gazety te dane wskazują na pewne określone tendencje. „Trafia do nas najbiedniejsza grupa cudzoziemców, którym trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości” – powiedział. Dodał, że pierwsza emigracja do Polski to byli ludzie bogaci. Teraz trafia do nas biedniejsza grupa obywateli. Wielu z nich sobie nie radzi. Stąd też zaczęli popełniać częściej przestępstwa.

(PAP)

akar/ lm/ Zródło: PAP