22 grudnia, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla emerytów. Wystarczy spełnić jedno kryterium

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla emerytów. Wystarczy spełnić jedno kryterium

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów to przywilej uzyskiwany pod warunkiem przekroczenia odpowiedniego wieku. Z przywileju korzysta już część seniorów, a pozostali.

Co ważne, samo otrzymywanie emerytury nie jest warunkiem koniecznym do kwalifikowania się na darmowe przejazdy. Aby uzyskać prawo do wiek to jedyny warunek stojący na drodze do nieodpłatnego korzystania z autobusów, tramwajów i innych środków komunikacji miejskiej. W przypadku, gdy miejsce ma kontrola biletów, emeryt korzystający z przywileju musi jedynie okazać legitymację emeryta, dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający jego wiek uprawniający do zniżek.

Są jednak również miasta w Polsce, gdzie warunki przyznania przywileju i wymiar ulg różnią się w różnych samorządach. I tak na przykład Z kolei w stolicy Polski osoby, które ukończyły 65. rok życia, mają szansę wykupić „bilet seniora” na całą komunikację miejską. Koszt tego biletu to jedynie 50 zł za cały rok.

W tych trzech miastach bez płacenia za bilety w komunikacji miejskiej mogą jeździć już 65-latkowie. Oznacza to więc, że mężczyźni, którzy przekroczyli 65 lat i zamieszkują te miasta, wraz.

Oczywiście nie trzeba być obywatelem danego miasta, by skorzystać ze zniżek. Powszechny wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat. Oznacza to więc, że na darmową komunikację miejską panie muszą poczekać dłużej niż panowie.

Jednak każdy emeryt ma prawo Dzięki temu mogą jeździć na tańszych biletach aż osiągną wiek uprawniający do korzystania z darmowej komunikacji miejskiej.