22 grudnia, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Bitcoin i amerykański dług osiągają historyczne maksima, stagnacja inflacji, RPP nie zmniejsza stóp, ceny mieszkań spadają.

Bitcoin i amerykański dług osiągają historyczne maksima, stagnacja inflacji, RPP nie zmniejsza stóp, ceny mieszkań spadają.

„`html

Podsumowanie Tygodnia

W minionym tygodniu obserwowaliśmy imponujące rekordy: bitcoin osiągnął nowe historyczne szczyty cenowe, a zadłużenie USA przekroczyło 36 bilionów dolarów. Tymczasem w Polsce Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na stałym poziomie, co nie jest dobrą wiadomością dla obecnych kredytobiorców. Niemniej jednak przyszli kupujący mogą odetchnąć z ulgą, gdyż po dwóch latach wzrostów ceny mieszkań zaczęły spadać. Czy te zmiany sygnalizują nowe trendy, czy też są tylko przejściowe? Oto, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu.

Bitcoin na historycznych szczytach

Po raz pierwszy w historii kurs bitcoina przekroczył 100 tysięcy dolarów. Inwestycje w bitcoina zdominowały zyski ze złota, co przyciągnęło uwagę prezesa Fedu. Wspierając ten wzrost, Donald Trump wydał ważne oświadczenie.

Zadłużenie USA rośnie

Zaledwie w ciągu roku, zadłużenie rządu Stanów Zjednoczonych wzrosło o kolejne dwa biliony dolarów. Pomimo tego obligacje amerykańskie nadal są uważane za bezpieczne papiery wartościowe.

Altcoiny przynoszą zysk

Listopadowa edycja Portfela Gwiazd wyłoniła zwycięzcę już po raz trzeci od czasu uruchomienia projektu. Rynek kryptowalut do ostatniej chwili był miejscem zaciętej rywalizacji o najwyższe stopy zwrotu. Ostatecznie altcoiny okazały się bardziej zyskowne niż bitcoin, z niektórymi projektami generującymi setki procent zysków miesięcznie.

Aktualności Ekonomiczne

Mediana wynagrodzeń w Polsce

Najnowsze dane o wynagrodzeniach pokazują, że mediana wynagrodzeń w gospodarce jest znacząco niższa od średniej. Rozkład wynagrodzeń nie zmienił się znacząco w skali kraju.

Stopy procentowe bez zmian

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego na niezmienionych poziomach była szeroko oczekiwana przez uczestników rynku finansowego.

Przykład Helwetii

Banki centralne w USA, strefie euro, Wielkiej Brytanii i Japonii nadal nie osiągnęły inflacyjnych celów na poziomie 2%. Tymczasem jeden z krajów w Europie zdołał to zrobić już półtora roku temu, a jego inflacja pozostaje pod kontrolą.

Spadki cen mieszkań

Malejący popyt na sprzedaż mieszkań spowodował, że w III kwartale 2024 r., po dwóch latach rosnących cen, odnotowano ich spadki. Największe obniżki dotyczyły dużych mieszkań.

Ekspresowe tempo wzrostu PKB

W ciągu ostatnich 25 lat Polska odnotowała szybki wzrost PKB, który w tym czasie zwiększył się niemal pięciokrotnie, co wpłynęło także na znaczne podwyżki dochodu gospodarstwa domowego o średnich zarobkach.

„`