wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Oto najbardziej renomowane firmy audytorskie obecne na rynku giełdowym

Oto najbardziej renomowane firmy audytorskie obecne na rynku giełdowym

„`html

Na głównym rynku obecne są 408 spółki, z łączną wartością 1,8 biliona złotych. Dodatkowo, na NewConnect znajduje się 360 firm. Jak co roku, analizujemy, którzy audytorzy wiodą prym na giełdzie. W latach 2022–2023 podium zajmowały te same firmy. W zeszłorocznym rankingu odnotowano pewne zmiany – jak jest teraz?

PwC nadal na szczycie

W zeszłorocznym zestawieniu pierwsze miejsce zajmowało PwC. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo EY i KPMG, a za nimi uplasował się Grant Thornton. Najnowsza edycja rankingu pokazuje znaczący postęp Grant Thorntona, który przeskoczył EY i KPMG, zdobywając drugie miejsce (24,1 pkt). PwC utrzymuje swoją pozycję lidera (26,5 pkt). EY i KPMG ponownie zdobyły tę samą liczbę punktów (23,6) i zajmują wspólnie trzecie miejsce. Czwarte miejsce zachowało BDO, wyprzedzając podium o zaledwie ułamek punktu. Na piątym miejscu znalazło się Forvis Mazars, które odnotowało znaczący awans. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze takie firmy jak PKF, UHY ECA, KPW, Misters Audytor Adviser oraz Moore. Natomiast z czołowej dziesiątki wypadło Deloitte Audyt.

Wyniki na rynku

Pod względem badanych aktywów firm, pierwsze miejsce zajmuje PwC z 38,5% rynku. KPMG dysponuje prawie 25%, a Forvis Mazars ponad 15%. Uwzględniając przychody badanych firm, Forvis Mazars jest liderem z wynikiem wynoszącym 28%. W poprzednich rankingach nie zajmowało ono tak wysokiej pozycji. Ten awans wynikał głównie ze zmiany audytora w Orlenie – po zawirowaniach związanych z Polską Agencją Nadzoru Audytowego, Orlen zmienił audytora na Mazars. Orlen jest jedną z największych firm na giełdzie, z rynkową wartością około 75 miliardów złotych. Wyższą kapitalizację na GPW mają jedynie PKO BP, którego audytorem jest KPMG. PwC obsługuje liczne podmioty z sektora finansowego, a reprezentantem średnich firm audytorskich wśród blue chips jest PKF, badający PGE.

Liczba badanych spółek

Z perspektywy liczby badanych spółek, średniej wielkości audytorzy zdecydowanie dominują. Pierwsze i drugie miejsce zajmują UHY ECA oraz Grant Thornton, którzy wspólnie posiadają odpowiednio ponad 12% oraz prawie 11% rynku. Trzecie miejsce zajmuje PwC. Solidne pozycje mają także BDO, KPW, Misters Audytor, EY, PKF i Moore. W kategorii najbardziej aktywne firmy audytorskie na rynku New Connect, na czele znajduje się KPW, a podium uzupełniają 4Audyt oraz UHY ECA.

Atrakcyjność segmentu

Liczba audytorów badających spółki giełdowe maleje w ostatnich latach. Jest to wynikiem konieczności spełnienia coraz większej liczby wymogów regulacyjnych, wprowadzenia systemów kontroli oraz inwestycji w nowoczesne narzędzia IT. KPMG, poprzez Martę Zemkową, deklaruje, że współpraca z dużymi JZP jest dla nich atrakcyjnym segmentem. Podobnie uważa Paweł Wesołowski z PwC Polska, który wskazuje, że obsługa spółek giełdowych pozostaje prestiżowym oraz wymagającym segmentem, wymagającym zaawansowanej wiedzy i doświadczenia.

Stabilizacja rynku

Średnie firmy audytorskie nie planują zwalniać tempa rozwoju. Jak wynika z raportu Grant Thorntona, podwyższyły one swój udział z 22% w 2015 roku do 58% w roku 2024. Trend ten został zauważony kilka lat temu i stabilizuje się zgodnie z unijnymi regulacjami. Jan Letkiewicz z Grant Thornton wskazuje, że zasady, które pozwalają na wzrost kompetencji i wielkości średnich audytorów, dobrze się sprawdzają. BDO również dąży do łączenia globalnego zasięgu z partnerskim podejściem.

Forvis Mazars zauważa, że w segmencie JZP można zaobserwować rotację na rzecz mniejszych podmiotów, co wynika z braku rentowności usług doradczych i mniejszych wymogów odpowiedzialnościowych. Jarosław Bochenek z Forvis Mazars Polska wskazuje, że mniejsze firmy audytorskie dysponują obecnie kadrą porównywalną z największymi firmami. Komitety audytu zauważają możliwość zaangażowania mniejszego audytora na korzystniejszych warunkach, bez ryzyka problemów związanych z niedozwolonymi usługami.

Widząc, jak rynek się stabilizuje, duże spółki są w dużej mierze obsługiwane przez wielką czwórkę, a średnie i mniejsze – przez średnich audytorów. Maciej Czapiewski z HLB M2 Tax&Audit podkreśla, że średnie firmy raczej nie przejmą największych spółek giełdowych z uwagi na brak wystarczających zasobów, mimo posiadania odpowiednich kompetencji. Zdobycie dużego klienta dla średniej firmy stanowiłoby wyzwanie organizacyjne i mogłoby prowadzić do problemów w przypadku jego utraty.

„`