Jakie kroki planuje Hołownia po odrzuceniu ustawy o związkach partnerskich? Odpowiedź jest zaskakująca.
Konflikt w koalicji rządowej dotyczący ustawy o zwiazkach partnerskich
Wewnątrz koalicji rządowej kością niezgody okazała się ustawa o związkach partnerskich. Wobec przygotowanego przez ministerkę Katarzynę Kotulę projektu zastrzeżenia ma część Polskiego Stronnictwa Ludowego. Chodzi przede wszystkim o kwestię dotyczącą przysposobienia dzieci. Ludowcy nie chcą zgodzić się na zapis, który umożliwiłby przysposobienie partnerki lub partnera przez drugą osobę w związku partnerskim.
„Nie będę głosował za ustawą, w której miało znajdować się zrównanie małżeństw heteroseksualnych z homoseksualnymi, bo będzie to naruszenie Konstytucji. Tym bardziej nie będę głosował za przesłanką, w której jest możliwa adopcja” – mówił wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).
Hołownia zagłosuje za ustawą o związkach partnerskich z przysposobieniem dzieci? Lider Polski 2050 nie odpowiedział wprost. O to, czy Polska 2050 poprze projekt, łącznie z elementem dotyczącym przysposobienia dzieci, Szymona Hołownię zapytała Monika Olejnik w „Kropce nad I”. Lider ugrupowania podkreślił, że Polska 2050 nie wprowadzi dyscypliny przy tym głosowaniu.
„Z tego co wiem, większość naszych i posłanek będzie za tą ustawą. Nie powiem, jak zdecydowana większość, ale oceniam, że tak właśnie będzie” – powiedział. „Jutro widzę się z ministerką Kotulą, która przychodzi do mnie pokazać ten projekt i porozmawiać o nim” – dodał.
Dziennikarka dopytywała dalej o kwestię przysposobienia dzieci. Hołownia odpowiedział: „Chcę zrozumieć, co konkretnie w tym przypadku tej ustawy będzie oznaczał termin 'przysposobienie dzieci'”.
Hołownia analizuje ustawę o przysposobieniu dzieci
- Dziennikarka przypomniała mu jego wcześniejszą wypowiedź, w której zapowiedział, że nie poprze przysposobienia dzieci.
- Hołownia podkreślił, że chce dokładnie zbadać projekt ustawy, a dopiero potem podejmie decyzję.
- Jest za ustawą o związkach partnerskich, ale dotyczącą przysposobienia dzieci chce się spotkać z zainteresowanymi stronami i przeanalizować tekst ustawy.
- Hołownia zaakcentował, że istotne jest, aby ustawa została uchwalona, aby coś w tej kwestii się zmieniło.
- Podkreślił, że nawet jeśli ustawa przejdzie przez Sejm, to i tak zostanie zawetowana przez Prezydenta.
Donald Tusk zabiera głos ws. ustawy o zwiazkach partnerskich
Do dyskusji między PSL-em a Lewicą włączył się Donald Tusk. Podczas konferencji prasowej stwierdził: „Widać wyraźnie, że Polskie Stronnictwo Ludowe ma trochę inny pogląd niż Lewica”. Dodając, że postara się uporać z tą kwestią, by ludzie nie cierpieli. Wyraził nadzieję, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin rozwiąże sprawę związków partnerskich poprzez negocjacje.
Wcześniej, na pytanie czy projekt ustawy o związkach partnerskich powinien być rządowy, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiedział: „Rozważenie, czy to będzie projekt rządowy, czy poselski, to decyzja całej koalicji. Zespół ds. programowania prac, w którym są ministrowie wszystkich ugrupowań, podejmuje takie decyzje”.