25 grudnia, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Chiny z sukcesem lądują na „tylniej” stronie Księżyca, przyspieszając wyścig z USA

Chiny z sukcesem lądują na „tylniej” stronie Księżyca, przyspieszając wyścig z USA

Kapsuła badawcza chińskiej sondy kosmicznej wylądowała, aby pobrać próbki księżycowego gruntu – poinformowała Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA). Lądowanie w Basenie Bieguna Południowego-Aitken na Księżycu miało miejsce dokładnie o 22:23 czasu środkowoeuropejskiego.

Celem lądowania na południowym krańcu krateru Apollo w rejonie basenu uderzeniowego Biegun Południowy-Aitken jest pobranie próbek gruntu księżycowego. Państwowe agencje nazywają tę fazę lądowania „sześcioma minutami grozy”, ponieważ eksperci zajmujący się Księżycem i przestrzenią kosmiczną zaangażowani w misję Chang’e-6 opisywali tę fazę jako moment, w którym ryzyko niepowodzenia jest największe – podał Reuters.

„Lądowanie na Księżycu jest jednym z najtrudniejszych aspektów eksploracji kosmosu, ponieważ nie masz komunikacji w polu widzenia, polegasz na wielu ogniwach w łańcuchu, aby kontrolować to, co się dzieje, lub musisz zautomatyzować to, co się dzieje” – powiedział Neil Melville-Kenney, oficer techniczny Europejskiej Agencji Kosmicznej współpracującej z Chinami nad jednym z ładunków Chang’e-6. „Automatyzacja jest bardzo trudna, zwłaszcza na dużych szerokościach geograficznych, ponieważ występują wyzwania związane z różnicami w grawitacji i oświetleniu” – dodał Melville.

Misja, która rozpoczęła się 3 maja, zakłada pobranie próbek gruntu księżycowego, po raz pierwszy w historii z niewidocznej z Ziemi strony Srebrnego Globu. Sonda badawcza została wyniesiona na orbitę z centrum kosmicznego Wenchang przez system nośny Chang Zheng 5 (Długi Marsz 5).

„To było bardzo ryzykowne przedsięwzięcie, ale chińska naukowa odwaga przynosi owoc” – powiedział profesor John Pernet-Fisher, specjalizujący się w geologii księżycowej na Uniwersytecie w Manchesterze, cytowany przez BBC.

Agencje przypominają, że Chiny mogą stać się trzecim w historii krajem – po ZSRS i USA – którym udało się sprowadzić księżycowe próbki na Ziemię, jednak dopiero po analizie będzie można ocenić sukces misji. Chiny mają ambitne plany kosmiczne; pierwszy raz dotarły na Księżyc w 2013 roku, a w 2003 roku przeprowadziły swoją pierwszą załogową misję kosmiczną.