25 grudnia, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Czy tatuowanie jest bezpieczne? Ostatnie badania stawiają to pod znakiem zapytania

Czy tatuowanie jest bezpieczne? Ostatnie badania stawiają to pod znakiem zapytania

Koło jednej trzeciej Amerykanów ma co najmniej jeden tatuaż — pokazują badania Pew Research Center z 2023 r. Niewiele wiadomo jednak na temat długoterminowego wpływu tatuaży na zdrowie. W nowym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Lund w Szwecji naukowcy wzięli pod lupę 11 905 osób.

Ich celem było sprawdzenie, czy tatuaże mogą wpływać na zachorowanie na chłoniaka — raka krwi, który ma swój początek w białych krwinkach. — W badaniu uczestniczyły osoby ze zdiagnozowanym chłoniakiem — powiedziała Christel Nielsen, która kierowała badaniem. — Osoby te zostały następnie dopasowane do grupy kontrolnej tej samej płci i wieku, ale bez chłoniaka. Uczestnicy badania wypełnili kwestionariusz dotyczący stylu życia.

Po uwzględnieniu innych istotnych czynników, takich jak palenie tytoniu i wiek, stwierdziliśmy, że ryzyko zachorowania na chłoniaka było o 21 proc. wyższe wśród osób, które miały tatuaż — dodała Nielsen. Dokładne mechanizmy stojące za tym związkiem nie są znane, ale Nielsen powiedziała, że prawdopodobnie ma to coś wspólnego z tym, jak nasze ciała reagują na tusz do tatuażu.

Wiemy już, że gdy tusz do tatuażu jest wstrzykiwany w skórę, organizm interpretuje go jako coś obcego, a układ odpornościowy zaczyna się uaktywniać — powiedziała Nielsen. — Duża część tuszu jest transportowana ze skóry do węzłów chłonnych, gdzie się odkłada. Z tego powodu zespół spodziewał się, że osoby z większymi tatuażami będą bardziej narażone na chłoniaka. W ich ciałach jest bowiem więcej atramentu, na który można zareagować. Jednak wydaje się, że rozmiar tatuażu nie ma znaczenia.

Nie wiemy jeszcze, dlaczego tak jest — powiedziała Nielsen. — Można jedynie spekulować, że tatuaż, niezależnie od rozmiaru, wywołuje stan zapalny o niskim stopniu nasilenia w organizmie, który z kolei może wywołać raka. Obraz jest więc bardziej złożony, niż początkowo sądziliśmy. Odkrycia te są czysto asocjacyjne i należy wykonać więcej badań, aby je zweryfikować i udowodnić, że tusz do tatuażu faktycznie powoduje zwiększone ryzyko chłoniaka.

Zespół ma również nadzieję zbadać, czy tatuaże mogą zwiększać ryzyko innych nowotworów i chorób zapalnych. — Ludzie prawdopodobnie nadal będą sobie ozdabiać ciało tatuażami, dlatego bardzo ważne jest, abysmy jako społeczeństwo wiedzieli, czy jest to bezpieczne — powiedziała Nielsen. Pełne wyniki badania można znaleźć w czasopiśmie „eClinicalMedicine”.