21 listopada, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Kombinacja dekodera i soundbaru: Recenzja PolSat SoundBox 4K

Kombinacja dekodera i soundbaru: Recenzja PolSat SoundBox 4K

Do tej pory oferował dekodery i 4K Lite oraz linię Evobox. Od niedawna dołączył do nich polsat soundbox 4K, z którego korzysta już wiele platform cyfrowych na świecie.

Dane techniczne dekodera polsat soundbox 4K

Soundbox 4K od Polsat Box jest bliźniaczym urządzeniem oferowanym już od jakiegoś czasu przez Netię. Producentem obu dekoderów jest Sagemcom, a najważniejszym wyróżnikiem modelu VSB3918 są cztery wbudowane głośniki (3 głośniki i subwoofer). Nad dźwiękiem pracowały dwie uznane marki: Dolby i Bang & Olufsen. Owocem tej współpracy jest dźwięk przestrzenny Dolby Atmos. O tym, że nie są to byle jakie głośniki niech świadczy fakt, że dekoder waży około 1 kilograma. O tym, jak brzmią, nieco później.

Dekoder polsat soundbox 4K działa w oparciu o platformę Android TV (wersja 12) i zapewnia dostęp do aplikacji i gier dostępnych w sklepie Google Play. Polsat Box dostarcza własną aplikację (nakładkę), która obsługuje klasyczną telewizję. W ślad za tym, że to , dekoder ma wbudowany (możemy ). Możemy również korzystać z asystenta Google wydając komendy po naciśnięciu przycisku mikrofonu na pilocie.

  • Dekoder na tylnym panelu ma wejście sygnału satelitarnego (SAT IN), gniazdo zasilania, złącze Ethernet, złącze do podłączenia do telewizora, wejście USB i przycisk resetu.
  • Na górnej ściance są dwa przyciski (włączenie/wyłączenie dekodera i wyłącznik diody LED).

Choć gniazdo Ethernet jest dość wolne (100 Mb/s przy obecnym standardzie 1 Gb/s), to polsat soundbox 4K ma wbudowane , które zapewnia szybkie i bezprzewodowe podłączenie do internetu. Podobnie jak inne dekodery Polsat Box, ten nowy obsługuje również rozdzielczość Ultra HD. Dodatkowo wspiera technologię , co jest przydatne szczególnie w streamingu. Równie popularna co HDR10, technologia Dolby Vision nie jest wspierana.

  1. Do dekodera dołączony jest prosty pilot Bluetooth z wyszukiwaniem głosowym (które przyda się, jeśli zamierzamy korzystać z asystenta Google).
  2. Dekoder polsat soundbox 4K wspiera także HDMI-CEC, co oznacza, że do sterowania dekoderem możemy wykorzystać pilot telewizora.

Podłączenie dekodera polsat soundbox 4K do telewizora i do internetu

Podłączenie dekodera jest bardzo intuicyjne, a kolejne kroki proste i niczym nie różni się od podłączenia innych przystawek działających w oparciu o Android TV. Po podłączeniu do zasilania i do telewizora, na pierwszym ekranie zostaniemy poproszeni o sparowanie pilota. Wystarczy nacisnąć jednocześnie klawisze 7 i 9 przez pięć sekund. W kolejnym kroku działamy już na platformie Google. Warto skorzystać z telefonu z Androidem i szybkiej konfiguracji.

Jeśli ją wybierzemy, na naszym telefonie zobaczymy kod aktywacji, który powinniśmy zaakceptować. Potem na smartfonie wybieramy sieć Wi-Fi, do której chcemy podłączyć dekoder i wpisujemy hasło do sieci. Wybieramy też konto , które chcemy zainstalować na dekoderze i skopiować z niego niezbędne dane. Po zaakceptowaniu podłączenie konta Google może potrwać kilka minut. Podłączenie można też wykonać ręcznie – wpisując wszystkie dane na pilocie.

  • Następnie wystarczy zaakceptować usługi Google, z których chcemy korzystać (albo wyłączyć te, których nie chcemy).
  • Na koniec czeka nas aktualizacja oprogramowania dekodera i aktualizacja aplikacji operatora. Przy pierwszym uruchomieniu zajmuje to kilka minut (w zależności od szybkości łącza internetowego).

Menu i konfiguracja dekodera polsat soundbox 4K

Czas na telewizję. Na pierwszym ekranie pojawia nam się menu, które znamy z innych dekoderów Polsat Box. Będzie nas ono witało przy każdym uruchomieniu. Nie znika po kilku sekundach i wymaga każdorazowo naciśnięcia przycisku „domek” na pilocie, co może trochę irytować. Znajdziemy w nim m.in. opcje.

W ustawieniach Android TV (Wyświetlacz i dźwięk) jest też możliwe włączenie HDMI-CEC (sterowanie podstawowymi funkcjami telewizora – włączenie/wyłączenie, poziom głośności). Tutaj także znajdziemy ustawienie rozdzielczości, tryb HDR czy możliwość podłączenia zewnętrznego soundbara.

  • Muszę w tym momencie przyznać, że wbudowane głośniki dają radę. Jeśli ktoś nie ma soundbara i korzysta tylko z głośników w telewizorze, to ten dekoder może być idealnym rozwiązaniem. Jakość dźwięku i sprawdziłem w aplikacjach streamingowych. Muszę przyznać, że produkcje w Disney+ („Ahsoka” czy „Mandalorianin”) brzmią całkiem nieźle.
  • Telewizja Polsat Box na dekoderze soundbox

To, co na pierwszy rzut oka rzuca się w nowym dekoderze Polsat Box, to jakość obrazu. Na co dzień korzystam z Polsat Box 4K Lite i byłem zaskoczony po podłączeniu soundboxa, bo nowy dekoder zapewnia naturalny obraz. Na soundboxie łatwo się odnaleźć. Obsługa telewizji, przełączanie programów, korzystanie z EPG czy planowanie nagrań nie powinno przysporzyć problemów. Wszystko działa naprawdę szybko.

Netflix i inne aplikacje na dekoderze polsat soundbox 4K

Android TV to – obok wbudowanych głośników – najważniejszy wyróżnik soundboxa 4K. Jest to pierwszy dekoder pracujący w tym systemie oferowany w Polsce przez platformę satelitarną. W IPTV to już codzienność i dekoderów z Androidem u operatorów kablowych (IPTV) nie brakuje. W soundboxie są m.in. aplikacje oferowane przez Polsat Box w abonamencie, czyli Polsat Box Go, Disney+ i . Ale bez problemu zainstalujemy też , +, Prime Video czy Canal+ Online.

Brakuje jakiejś aplikacji? Sagemcom VSB3918 jest przygotowany do instalacji Netflixa. Aplikacja na tym dekoderze działa na przykład w amerykańskiej platformie Dish czy w hiszpańskim Orange. Obecnie nie jest wspierana na polsat soundbox 4K i na razie nie wiadomo czy i kiedy Netflix się pojawi.

Ile kosztuje dekoder polsat soundbox 4K i czy warto tyle zapłacić?

Parametry dekodera soundbox sprawiają, że jest on szybki i działa stabilnie. Telewizja IPTV na nowym dekoderze nie sprawiała żadnych problemów przez kilka dni testu. Użyte technologie (4K, HDR, Dolby Atmos) są również dużym plusem tego dekodera. Na koniec kwestia opłat za korzystanie z dekodera. Co prawda to ostatnio powszechna praktyka w polskich platformach IPTV, które doliczają sobie opłatę za dekoder.

30 zł miesięcznie to dla niektórych może być sporo. Można jednak spojrzeć na to z innej strony. Średniej jakości soundbar (3.1.2 z Dolby Atmos) to wydatek około 1000 zł. Gdy dołożymy do tego Android TV w nowym dekoderze i obsługę sygnału satelitarnego oraz IPTV, to opłata nie wydaje się już tak wysoka. Jeśli masz soundbar i nowoczesny , to z pewnością nie wykorzystasz wszystkich możliwości dekodera polsat soundbox 4K.

Dla kogo jest więc polsat soundbox 4K? Urządzenie z pewnością sprawdzi się u osób, które chcą stworzyć multimedialne centrum rozrywki (bo to smart TV i soundbar w jednym) i nie chcą nadmiaru urządzeń, kabli czy pilotów.