21 stycznia, 2025

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Niemcy obserwują „Wielki zwrot” – młodzi ludzie stają się coraz bardziej radykalni. To najwyższy poziom od czasu zjednoczenia kraju.

Niemcy obserwują "Wielki zwrot" - młodzi ludzie stają się coraz bardziej radykalni. To najwyższy poziom od czasu zjednoczenia kraju.

Wiele napisano już o kondycji psychicznej dzisiejszej młodzieży — o jej cierpieniu z powodu pandemii, rosnącym strachu przed kryzysem czy politycznym przesunięciu w prawo. Praktycznie żadne badanie nie zbadało jednak wrażliwości młodego pokolenia tak kompleksowo, jak raport Youth Study firmy Shell. Od 1953 r. co pięć lat zleca ona przeprowadzenie kompleksowej analizy grupy wiekowej od 12 do 25 lat.

W ostatnim badaniu wzięło udział ponad 2,5 tys. nastolatków i młodych dorosłych urodzonych w latach 1998-2012, czyli przedstawiciele pokoleń Z i Alfa (osoby urodzone po 2010 r. — red.). Pokazało ono, że to, co skłania młodych ludzi do działania, co determinuje, jak postrzegają przyszłość i jakie mają wartości, zależy w dużej mierze od płci, miejsca zamieszkania, pochodzenia i poziomu wykształcenia. Zespół kierowany przez Mathiasa Alberta z Uniwersytetu w Bielefeld był w stanie w przybliżeniu określić, co łączy dziś młodych ludzi.

„Wielkie przeprogramowanie”. Profesor psychologii: jesteśmy świadkami masowego niszczenia kapitału ludzkiego w skali globalnej

Po pierwsze — są to zainteresowania polityczne. Na początku tysiąclecia młodzi ludzie w niewielkim stopniu interesowali się polityką. Dziś jest zupełnie inaczej. Ponad połowa młodych ludzi (55 proc.) nie tylko interesuje się polityką, ale także pragnie się w nią angażować (51 proc.). To najwyższy poziom zainteresowania polityką od czasu zjednoczenia Niemiec.

W związku z tym dominuje u nich strach przed wojną w Europie — znajduje się on na szczycie listy zmartwień wśród młodych ludzi, boi się jej 81 proc. badanych. Pięć lat temu większość z nich obawiała się zanieczyszczeń środowiska i zmian klimatycznych. Wzrosły również obawy związane z ubóstwem, rosnącą wrogością między ludźmi i ksenofobią.

Pokolenie ludzi nudnych, zmęczonych i skoncentrowanych na sobie. Witamy w świecie dzisiejszych 30-latków [OPINIA]

— Temat migracji jest zdecydowanie postrzegany jako ważna kwestia społeczna. Jeszcze bardziej przeraża jednak młodych ludzi fakt, że zajmowanie się tą kwestią prowadzi do polaryzacji społeczeństwa — mówi Albert. Autorzy badania zadali również bardzo szczegółowe pytania dotyczące obecnych globalnych konfliktów politycznych.

  1. Młodzi ludzie wierzą w przyszłość i są pozytywnie nastawieni do możliwości oferowanych im przez państwo i społeczeństwo — mówi współautorka badania
  2. Większość młodych ludzi (55 proc.) jest również optymistycznie nastawiona do przyszłości społeczeństwa.

Ogólnie rzecz biorąc, młodzi mężczyźni i kobiety nadal nadają stabilnym związkom, przyjaźniom i rodzinie najwyższy priorytet w swoich celach życiowych — deklaruje to 90 proc. badanych. 5 proc. osób w wieku od 12 do 14 lat jest już w związku, w porównaniu do 59 proc. osób w wieku od 22 do 25 lat.