21 stycznia, 2025

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Nowe regulacje dotyczące sprzedaży jedzenia na wynos: dodatkowe opłaty i surowe kary wprowadzone

Nowe regulacje dotyczące sprzedaży jedzenia na wynos: dodatkowe opłaty i surowe kary wprowadzone

to efekt unijnej dyrektywy SUP (Single Use Plastic), która ma ograniczyć wpływ niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Dotyczy to i wycofania niektórych produktów z takiego materiału ze sprzedaży. Unijne przepisy zostały w Polsce wprowadzone w 2023 r. nowelą ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw.

Zdecydowano wówczas m.in. o zakazie wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz wyrobów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych takich jak np. patyczki higieniczne, sztućce czy słomki. Ustawą tą wprowadzono również kluczowe rozwiązania związane z systemem kaucyjnym, które dotyczyły rocznych poziomów zbiórki jednorazowych butelek plastikowych, jakie będą musieli osiągnąć producenci wprowadzający na rynek napoje w takich opakowaniach.

Wśród szeregu , od poniedziałku 1 lipca wszedł m.in. ten związany z . Chodzi o zapewnienie konsumentom . Alternatywą nie mogą też opakowania z tworzyw sztucznych ulegających biodegradacji. Nowy obowiązek dotyczy prowadzących jednostki: Chodzi o placówki gastronomiczne, które wydają np. kubki na napoje czy pojemniki na żywność.

Zgodnie z przepisami . Muszą oni liczyć się z możliwością nałożeniem mandatu w wysokości . – mówiła o tym podczas zeszłotygodniowego posiedzenia sejmowej komisji środowiska wiceministra Anita Sowińska. Do ministerstwa mają bowiem dochodzić niepokojące sygnały. Dzieje się tak m.in. w przypadku pobierania 25 gr za każdy oraz 20 gr za kubek. Chodzi np. o lodziarnie, które w przypadku wydawania lodów nie w wafelku, a w kubełku, powinny doliczać kaucję. Praktyka pokazuje, że nie zawsze się tak dzieje.