Przelewy BLIK wysyłane na telefon trafiają do nieznajomych
Finanse domowe
Ile kosztuje praca matki w domu? Policzyła wszystkie fuchy. Oto kwota
Rowerzyści
Te polskie miasta dopłacają do 2500 zł do zakupu roweru! Jak dostać pieniądze?
Pieniądze na boisku EURO 2024. Polska bez szans na wyjście z grupy.
Finansowe starcie
Podwyżki emerytur Złe wieści dla seniorów. Nowa waloryzacja emerytur będzie groszowa!
Głównie kobiety
Wielka fabryka w Polsce masowo zwalnia pracowników!
- BLIK: numer telefonu powiązany z numerem konta. Z tego powodu przelew może trafić do innej osoby –
BLIK umożliwia powiązanie numeru telefonu z nowym rachunkiem bankowym, nawet jeśli wcześniej numer przypisany był do innego rachunku w innym banku. Takiej rejestracji w systemie BLIK należy dokonać przed skorzystaniem z usługi za pośrednictwem aplikacji mobilnej Banku Millennium, takiej rejestracji mogą dokonać także osoby małoletnie 7-17 lat. Powiązanie numeru telefonu z nowym numerem rachunku sprawia, że automatycznie usuwane są powiązania z poprzednio zarejestrowanym rachunkiem – to cytowane przez money.pl stanowisko biura prasowego Millennium. Teoretycznie wszystko powinno działać, w praktyce występują pomyłki związane z „elektronicznym śladem” poprzedniego właściciela numeru telefonu. Z tego powodu lepiej upewnić się w swoim banku o bezpieczeństwo procedur związanych z przelewami BLIKIEM.
- Przelewy BLIKIEM – konieczne zmiany w prawie –
Chociaż sama kwestia numerów telefonicznych pochodzących z recyklingu pozostaje poza właściwością działania Rzecznika Finansowego, Rzecznik będzie dążył do podjęcia działań systemowych w celu wprowadzenia zmian w przepisach, prowadzących do wypełnienia luki prawnej, która powoduje opisane w podanym przypadku zagrożenie dla klientów płacących BLIKIEM – informuje cytowane przez money.pl Biuro Rzecznika Finansowego.
Jak odzyskać środki przelane pomyłkowo (nie tylko BLIKIEM) na niewłaściwe konto
Jeśli przelew z jakichkolwiek powodów trafi na niewłaściwe konto, można odzyskać środki. Podstawą są przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Zgodnie z art. 405. KC „Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości”.
QUIZ
Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?