19 września, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Rosyjskie przedsiębiorstwa ponownie mają trudności. Nieoczekiwane działania sojusznika dodają kłopotów.

Rosyjskie przedsiębiorstwa ponownie mają trudności. Nieoczekiwane działania sojusznika dodają kłopotów.

Bankier powiedział, że był to powód gwałtownego spadku na rynku walutowym w środę, kiedy to juan podskoczył o 4,7 proc. i wzrósł o ponad 7 proc. podczas handlu — najwyżej od dwóch lat. Chiny znowu odwracają się od Rosji. Sytuacja Moskwy nadal się pogarsza. Musi realizować „plan B” Eksporterzy „zaciągnęli pożyczki od rosyjskich banków w juanach pod przyszłe przychody, sprzedali te juany na giełdzie, wypełniając dekret o obowiązkowym charakterze takiej sprzedaży, ale rzeczywiste wpływy zawisły w obecnych skomplikowanych łańcuchach płatności — i nie ma nic do przekazania bankom”, opisało sytuację źródło Reuters. Bankier powiedział, że aby zrekompensować straty, banki próbowały pozyskać juany na rynku pieniężnym, co spowodowało, że kursy „poleciały w kosmos”. Koszt transakcji overnight repo w juanach wzrósł powyżej 200 proc. w skali roku — tyle instytucje kredytowe były skłonne zapłacić za pożyczenie chińskiej waluty na jeden dzień. „Poszliśmy na giełdę, aby kupić (juana) — tam kurs jest również w kosmosie” — mówi bankier. Chiny podjęły decyzję. Pekin odcina Rosji dostęp do swojej waluty. „Rzadka bestia”

Ogólnie rzecz biorąc, rosyjski rynek nadal ma niedobór juanów , podkreśla. Według agencji Reuters, wielkość „zamrożonych przychodów” z tytułu eksportu do Chin osiągnęła dziesiątki miliardów juanów, a próby porozumienia się z Pekinem w sprawie „odmrożenia” płatności bankowych nie zakończyły się jeszcze sukcesem. Blisko połowa rosyjskich firm rozliczających się z zagranicznymi kontrahentami odnotowała pogarszającą się sytuację z płatnościami zagranicznymi w drugim kwartale , zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez Centralny Bank Rosji, w której wzięło udział ok. 15 tys. firm z całego kraju. Najczęstsze trudności doświadczały firmy z branży chemicznej oraz producenci maszyn i urządzeń, zauważa regulator. Oprócz importerów, którym banki zablokowały możliwość płacenia za towary zamówione w Chinach, problemy dotknęły również eksporterów: wśród nich co czwarty stanął w obliczu zamrożonych płatności, ich zwrotu lub opóźnień w kredytowaniu.

Chiny odwracają się plecami do Rosji. Nie chcą „brudnych” juanów kupowanych w Moskwie. Rosyjscy importerzy lamentują Pod koniec lipca br. chińskie banki blokowały około 80 proc. przelewów w juanach , poinformowały Kommersant źródła zaznajomione z sytuacją. Według nich strona chińska zaostrza wymagania „w sposób eskalacyjny” od grudnia 2023 r. W tym czasie prezydent USA Joe Biden podpisał dekret zezwalający Departamentowi Skarbu USA na nałożenie wtórnych sankcji na instytucje kredytowe państw trzecich za współpracę z rosyjskimi firmami objętymi sankcjami i pomoc kompleksowi wojskowo-przemysłowemu (MIC).