Stanowisko Unii Europejskiej zamiast premiery w Polsce – Czy obywatele popierają Tuska? Badanie opinii.
Słynne powiedzenie „Zrobił to raz, zrobi i drugi raz” jest często cytowane przez politycznych przeciwników Donalda Tuska oraz jego wyborców, którzy nie darzą premiera zbyt dużą sympatią. Sugerują oni, że Tusk zrezygnowałby z polskiej polityki, gdyby pojawiła się okazja objęcia ważnego stanowiska w strukturach Unii Europejskiej. Spekulacje na ten temat były m.in. związane z możliwością objęcia przewodnictwa w Radzie Europejskiej.
Osoba zajmująca tak eksponowane stanowisko, niosące za sobą realny wpływ na międzynarodową politykę, zdecydowanie stanowi szansę dla swojego kraju pochodzenia. Jednak czy Donald Tusk powinien w takiej sytuacji opuścić Polskę, do której wrócił, aby najpierw odebrać władzę partii Prawo i Sprawiedliwość, a następnie naprawić szkody popełnione przez poprzedni rząd? Zadaliśmy to pytanie Polakom.
Czy uważasz, że Donald Tusk powinien zrezygnować z funkcji premiera, jeśli otrzymałby ofertę objęcia ważnego stanowiska w strukturach Unii Europejskiej? Wyniki badania przeprowadzonego przez agencję na zlecenie „Wprost” nie były jednoznaczne, ponieważ odsetek osób odpowiadających „tak”, „nie” i „nie mam zdania” był zbliżony. Aż 30% ankietowanych nie potrafiło wyrazić jednoznacznej opinii w tej kwestii.
Czy owa równowaga w odpowiedziach odzwierciedlała sympatie polityczne badanych? Bez dodatkowych badań nie możemy tego jednoznacznie potwierdzić, ale pewne regularności w wynikach sondażu są zauważalne.