4 stycznia, 2025

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Statek z Chin mógł znajdować się w pobliżu miejsca awarii kabla na Bałtyku. Sabotaż jest możliwy.

Statek z Chin mógł znajdować się w pobliżu miejsca awarii kabla na Bałtyku. Sabotaż jest możliwy.

„`html

Przerwany kabel Estlink 2 łączący Finlandię z Estonią

Kabel energetyczny Estlink 2 łączący Finlandię i Estonię uległ przerwaniu o godzinie 12.26, 25 grudnia 2024 roku. Informację tę podał operator sieci Fingrid na swojej stronie internetowej. Rozpoczęto dochodzenie w tej sprawie.

Możliwość sabotażu

Arto Pahkin, kierownik ds. operacji sieciowych w Fingrid, oświadczył, że uszkodzeniu uległ kabel Estlink 2, będący największym połączeniem przesyłowym między Finlandią a Estonią. W wywiadzie dla Yle TV stwierdził, że „nie można wykluczyć możliwości sabotażu”. „Badamy wszystkie możliwe przyczyny i poinformujemy o wynikach, gdy tylko sytuacja się wyjaśni” — dodał Pahkin.

Reakcja władz

Premier Finlandii, Petteri Orpo, potwierdził incydent na platformie X (dawniej Twitter), informując, że „władze są czujne i badają ten incydent”. Zapewnił też, że awaria nie wpłynęła na dostęp Finów do energii elektrycznej.

Możliwe związki z chińskimi statkami

Estlink 2 został uruchomiony w 2014 roku, a jego głównym celem jest zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej przez łączenie rynków bałtyckiego i skandynawskiego. W listopadzie na Morzu Bałtyckim doszło do przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych, co szybko wzbudziło podejrzenia wokół statku „Yi Peng 3” pływającego pod chińską banderą. Theresa Fallon, dyrektor CREAS, stwierdziła, że być może chiński statek „Xin Xin Tiang” uszkodził Estlink 2, gdy znajdował się w okolicy w czasie zdarzenia.

Prace naprawcze i wcześniejsze incydenty

Obecnie specjaliści prowadzą badania nad kablem zarówno po stronie fińskiej, jak i estońskiej. To nie pierwszy incydent tego typu w regionie. Na początku grudnia 2024 roku stwierdzono uszkodzenie światłowodu między Finlandią a Szwecją. Podobne incydenty miały miejsce w listopadzie między innymi w rejonie Litwy i Szwecji oraz Finlandii i Niemiec. Kraje dotknięte tymi zdarzeniami nie wykluczają aktów sabotażu.

Według raportu amerykańskiej delegacji do OBWE, od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę Rosja przeprowadziła około 150 ataków na infrastrukturę krajów NATO, co obejmuje cyberataki i akty sabotażu infrastruktury podwodnej.

Bruno Kahl, szef niemieckiego wywiadu, podkreślił w listopadzie, że działania Rosji mogą sprowokować NATO do odwołania się do art. 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, ponieważ szerokie wykorzystanie środków hybrydowych przez Rosję zwiększa ryzyko, że NATO rozważy takie działania. Dodatkowo rosyjska rozbudowa wojskowa sugeruje możliwość bezpośredniej konfrontacji wojskowej.

„`