9 listopada, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Ukraina ustanawia nowy cel – Rosyjskie działo 2S43 Małwa debiutuje na froncie w najnowszych działaniach bojowych

Ukraina ustanawia nowy cel - Rosyjskie działo 2S43 Małwa debiutuje na froncie w najnowszych działaniach bojowych

To, jak informuje Kriegsforscher na swoim profilu na X (dawniej Twitter), jednostka należąca do 9. Brygady Artylerii Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej została zauważona przez dron zwiadowczy dalekiego zasięgu w obwodzie biełgorodzkim. Warto tu wyjaśnić, że Rosjanie otrzymali pierwszą partię tych dział dopiero w październiku 2023 roku, bo dosłownie chwilę wcześniej system ten ukończył trzyletni cykl testowy.

Działo, oficjalnie ujawnione przez agencję TASS dopiero w lipcu 2020 roku (wcześniej było utajnione), pochodzi od Uralwagonzawod, czyli przedsiębiorstwa budowy maszyn odpowiedzialnego między innymi za czołgi podstawowe T-72, BMPT Terminator, T-90 czy T-14 Armata. Powstało ono w ramach projektu badawczo-rozwojowego Sketch, razem z 2S39 Magnolia i 2S40 Floks, zakładającego nowe systemy artyleryjskie różnego przeznaczenia.

2S43 Małwa – co to za system?

2S43 Małwa to haubico-armata samobieżna, która mierzy 13 metrów długości, 2,75 metra szerokości, 3,1 metra wysokości i waży 32 tony. Jest osadzona na podwoziu kołowym BAZ-6010-027 w układzie 8×8 i wyposażona w silnik Diesla YaMZ-8424.10 o mocy 470 KM sprzężony z 9-biegową przekładnią, co pozwala osiągnąć prędkość maksymalną 80 km/h (zasięg pojazdu to około 1000 km). Jednostka jest również w stanie pokonywać brody o głębokości do 1,4 metra, rowy o szerokości około 2 metrów i ściany o wysokości do 0,6 metra. Kabina pojazdu jest wprawdzie opancerzona, ale zapewnia jedynie ochronę przed bronią małokalibrową i odłamkami. Takie podwozie i otwarta konstrukcja zapewniają jednak doskonałą mobilność, co było jednym z podstawowych założeń systemu.

Uzbrojenie 2S43 Małwa

Podstawowym uzbrojeniem systemu 2S43 Małwa jest armata kalibru 152 mm, znanego już ze wspomnianej wcześniej 2S19 Msta-S lub 2S3 Akacja. Na wyposażeniu znajduje się półautomatyczny system ładowania, pojazd zabiera ze sobą zapas 30 pocisków, a jego szybkostrzelność wynosi 7 strzałów na minutę. Maksymalny zasięg rażenia wynosi 24,7 km.

Przy zastosowaniu dłuższej lufy można było pokusić się o większy zasięg, co pokazują chociażby francuskie działa samobieżne Caesar czy ukraińskie działa samobieżne Bohdana, które są w stanie strzelać na odległość do 40 kilometrów, ale Rosja nie zdecydowała się na takie rozwiązanie.