22 listopada, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Upalna pogoda na początku lata – zmiany klimatyczne dają o sobie znać

Upalna pogoda na początku lata - zmiany klimatyczne dają o sobie znać

Pierwszy dzień lata na półkuli północnej za nami. Niestety, w wielu regionach naszej części świata oznacza to śmiertelne fale upałów. Jak wskazuje Reuters, rekordowe temperatury w ostatnich dniach mogły przyczynić się do setek, jeśli nie tysięcy zgónów w Azji i Europie.

Ciężkich warunków doświadczyła gdzie co najmniej kilkaset osób zgineło podczas dorocznej pielgrzymki do Mekki. Co najmniej 530 ofiar pochłonęły upały Do tego dochodzą wywołane upałami i wzdłuż północnego wybrzeża Afryki. Według prognoz, temperatura w tym tygodniu ma sięgnąć 40 stopni. Upały wywołały awarie sieci elektrycznej i w piątek po południu duża Kraj znajduje się obecnie pod tzw. kopułą cieplną – podaje Reuters.

To zjawisko występujące, gdy z powodu wysokiego ciśnienia atmosferycznego gorące powietrze zatrzymuje się nad danym obszarem, zapobiegając ruchowi chłodnego powietrza. Z powodu takich upałów Nowy Jork otworzył „centra awaryjnego chłodzenia” w bibliotekach, ośrodkach dla seniorów i innych placówkach.

Jak podaje Reuters, wywołane zmianami klimatu anomalie temperaturowe pojawiają się zwłaszcza nocą. Naukowcy wskazują, że chociaż wtedy temperatury zwykle spadały, to w efekcie zmian klimatu noce stają się gorętsze. Wzrost temperatur w nocy postępuje szybciej niż wzrost dziennych temperatur.

Klimat ociepla się w różnym tempie także w zależności od regionu. Jak opisywaliśmy w Interii, najszybciej wzrost średnich temperatur postępuje na naszym kontynencie. (ang. European Environment Agency – EEA). EEA to unijna organizacja zajmująca się zbieraniem danych o zagrożeniach dla klimatu i środowiska.

Agencja na początku tego roku opublikowała dotyczący oceny ryzyka związanego ze zmianami klimatu, na jakie narażona jest Europa. Same koszty podnoszenia się mórz i oceanów w Europie mogą dojść do poziomu biliona euro rocznie. Rozwiązaniem ma być nie tylko szybsze niż planowane odejście od i obniżenie poziomu emisji. Poza tym trzeba też zacząć dostosowywać gospodarkę i infrastrukturę do ekstremalnych zjawisk pogodowych, których występowania nie uda się powstrzymać.