15 listopada, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Zielone obligacje Polenergii cieszą się ogromnym popytem, przewyższając podaż

Zielone obligacje Polenergii cieszą się ogromnym popytem, przewyższając podaż

To przełomowe wydarzenie w historii Polenergii. Wprowadzamy do struktury finansowania grupy nowy instrument finansowy, jakim są zielone obligacje. Postępująca rezygnacja z energetyki konwencjonalnej tworzy znakomite warunki dla inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii. W Polenergii wiemy jak je wykorzystać, mając także na uwadze w jak szybkim tempie rosną potrzeby mieszkańców Polski związane z niezależnością energetyczną – mówi Dominika Kulczyk, przewodnicząca rady nadzorczej Polenergii.

Efekt emisji zielonych obligacji Polenergii Zielone obligacje mają stanowić istotne wsparcie dla finansowania strategicznych projektów Polenergii. Większość środków z emisji zostanie przeznaczonych na budowę morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, które zasilać czystą energią ponad dwa miliony gospodarstw domowych. To ważna inwestycja w przyszłość polskiej energetyki.

Zielone obligacje Polenergii zostały wyemitowane na podstawie Green Bond Framework, zaopiniowanego pozytywnie przez Sustainalytics. Bezprospektowa oferta publiczna na rynku krajowym była skierowana wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych. Entuzjazm, z jakim inwestorzy przyjęli zielone obligacje Polenergii to najlepszy dowód na to, że rynek wierzy w inwestycje realizowane przez spółkę oraz kierunek rozwoju, jaki obrała.

Obligacje będą notowane w Alternatywnym Systemie Obrotu na rynku Catalyst GPW. Polenergia szacuje, że łączne zapotrzebowanie na środki z Zielonych Obligacji, wynikające z obecnie realizowanych projektów, wyniesie ok. 1 mld zł w ciągu 12 miesięcy. Pieniądze trafią na inwestycje na Bałtyku.

  1. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, na których budowę przeznaczona będzie większość środków z obligacji, uzyskały niedawno komplet pozwoleń na budowę.
  2. Ostateczna decyzja inwestycyjna (FID) dla obu projektów powinna nastąpić w pierwszym kwartale 2025 r.

Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z obu projektów ma popłynąć do sieci już w 2027 r. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 r.

Pozostałe cele, na które mogą zostać przeznaczone środki z zielonych obligacji to rozwój projektów wiatrowych i fotowoltaicznych na lądzie, budowa projektu H2HUB Nowa Sarzyna czy dalszy rozwój projektu H2Silesia. Celem Grupy jest także dalszy rozwój projektu morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1, o planowanej mocy do 1560 MW, w celu przygotowania go do aukcji, która jest zaplanowana na 2025 r.

Na ten moment emisja akcji nie jest naszym priorytetem. Chcemy skoncentrować się na innym instrumencie finansowym – zielonych obligacjach. Jako jeden z liderów rynku OZE jesteśmy firmą stworzoną do ich emisji – mówi „Parkietowi” Jerzy Żan, prezes Polenergii.