21 stycznia, 2025

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Zmierzch despotycznych rządów Baszszara al-Asada w Syrii jako wstęp do nowej epoki na Bliskim Wschodzie. Jakie implikacje niesie za sobą upadek tego dyktatora?

Zmierzch despotycznych rządów Baszszara al-Asada w Syrii jako wstęp do nowej epoki na Bliskim Wschodzie. Jakie implikacje niesie za sobą upadek tego dyktatora?

„`html

Przejęcie władzy przez rebeliantów w Syrii

Pomimo deklaracji rebeliantów o pokojowym przejęciu władzy, upadek Asada przewiduje poważne zmiany polityczne w Syrii oraz zmiany w regionalnym układzie sił na Bliskim Wschodzie. Już teraz można dostrzec pierwszych zwycięzców i przegranych w tej grze o wpływy.

Geneza konfliktu

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w 2011 roku i znów nabrała intensywności 27 listopada z ofensywą islamistycznego sojuszu Haiat Tahrir al-Sham (HTS). W niewielkim czasie powstańcy opanowali wiele obszarów na północnym zachodzie kraju, w tym Aleppo i Hamę, nie napotykając większego oporu.

Zdobycie Homs i Damaszku

Rebelianci zdobyli strategicznie istotne miasto Homs w sobotę, a inne grupy rebeliantów posuwały się w kierunku Damaszku z południa. W niedzielę rano stolica znalazła się pod ich kontrolą. Mieszkańcy Syrii świętowali to wydarzenie na ulicach.

Znaczenie upadku klanu Asadów

8 grudnia symbolizuje koniec ponad 50-letniej ery rządów Asada i jego ojca Hafiza al-Asada. Obecne miejsce pobytu Asada pozostaje nieznane, chociaż spekuluje się o jego śmierci w katastrofie lotniczej. Z kolei jego żona zdołała uciec do Rosji.

Kto zastąpi reżim Asada?

Po przejęciu władzy rebelianci zamierzają współpracować z byłym premierem Mohammedem al-Dżalalim, który pozostając w kraju, wyraził chęć współdziałania. Kurdyjskie milicje widzą w tej sytuacji szansę na nowy początek polityczny dla Syrii.

Nowe wyzwania i szanse

Maslum Abdi, dowódca Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), podkreśla, że obecne zmiany mogą doprowadzić do stworzenia nowej Syrii opartej na wartościach demokratycznych i sprawiedliwości. Abu Muhammad al-Dżaulani, lider islamski rebeliantów, chce przejąć władzę w sposób pokojowy.

Reakcja na świecie

Iran, tracąc kolejnego sojusznika po osłabieniu Hezbollahu, rozpoczął ewakuacje z Syrii. Izrael w związku z sytuacją na południu Syrii postanowił rozmieścić swoje siły w strefie buforowej na Wzgórzach Golan, nie angażując się jednak bezpośrednio w wewnętrzne wydarzenia. Ponad trzy miliony syryjskich uchodźców przebywa w Turcji, a wielu z nich świętowało wiadomości o upadku reżimu.

Podsumowanie

Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 roku, a na jej arenie pojawiały się różne międzynarodowe podmioty realizujące własne interesy. To konflikt, który znacząco ukształtował Bliski Wschód, przynosząc ogromne cierpienia dla ludności cywilnej i przesiedlenia na wielką skalę. Przesilenie w Syrii może oznaczać nowy rozdział dla regionu i jego społeczności.

„`