1500 wypadków rocznie spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Gdzie najczęściej dochodzi do tego rodzaju zdarzeń?
Co roku w Polsce zdarza się około 1500 wypadków z udziałem nietrzeźwych kierujących. Sprawdzamy, w jakich województwach są one najczęstsze.
Eksperci Unilink zebrali dostępne dane o nietrzeźwych kierowcach uczestniczących w wypadkach drogowych. Ten temat ma aspekt ubezpieczeniowy, który warto zaprezentować. Nietrzeźwi kierowcy nie są już takim problemem, jak chociażby 20 lat temu. Poprawę widzimy również w perspektywie kilku letniej.
Przez cały 2014 rok miało miejsce 1838 wypadków z udziałem nietrzeźwych kierujących pojazdami. Analogiczny wynik z 2022 r. to 1415 wypadków. Oczywiście, w dalszym ciągu nie można powiedzieć, że sytuacja jest dobra lub chociażby zadowalająca. Na dane z 2023 roku niestety musimy poczekać…
Liczba wypadków drogowych z udziałem nietrzeźwych kierowców to ciekawa statystyka, na którą co roku niestety trzeba dość długo poczekać. GUS publikuje bowiem roczne informacje na ten temat dopiero jesienią. Mowa o danych w przekroju województw. Eksperci Unilink postanowili natomiast uśrednić liczbę wypadków z udziałem nietrzeźwych kierujących pojazdami dla lat 2020 – 2022.
Taka średnioroczna liczba wypadków, z udziałem nietrzeźwych kierujących, w poszczególnych województwach prezentuje się następująco:
- woj. dolnośląskie – 100
- woj. kujawsko-pomorskie – 56
- woj. lubelskie – 99
- woj. lubuskie – 40
- woj. łódzkie – 145
- woj. małopolskie – 162
- woj. mazowieckie – 227
- woj. opolskie – 38
- woj. podkarpackie – 69
- woj. podlaskie – 37
- woj. pomorskie – 115
- woj. śląskie – 123
- woj. świętokrzyskie – 60
- woj. warmińsko-mazurskie – 99
- woj. wielkopolskie – 132
- woj. zachodniopomorskie – 57
Należy pamiętać, że cały czas mówimy o wypadkach z udziałem osób, które spełniały ustawową definicję nietrzeźwości (tzn. stężenie alkoholu wyższe niż: 0,50 promila we krwi / 0,25 mg na 1 dm3 wydychanego powietrza).
Jeżeli chodzi o dane dotyczące poszczególnych regionów kraju, to wynik z województwa mazowieckiego nie dziwi, biorąc pod uwagę jego rozmiar oraz dużą populację. „Warto zatem obliczyć liczbę wypadków z udziałem nietrzeźwych kierujących pojazdami, porównując ją do liczby mieszkańców danego województwa” – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert multiagencji ubezpieczeniowej Unilink.
Jeżeli jednak przeliczymy liczbę wypadków drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących na 100 000 osób w wieku co najmniej 20 lat, to obraz sytuacji będzie zupełnie inny. Prezentuje go poniższa mapa. Na jej podstawie można stwierdzić, że województwo mazowieckie wcale nie wyróżnia się negatywnie pod względem analizowanego wskaźnika. Problematyczną sytuacjęwidzimy w przypadku województwa łódzkiego oraz warmińsko-mazurskiego.
Nie zapominajmy o tym, że w wypadkach czasem uczestniczą również nietrzeźwi piesi. W latach 2020 – 2022 średnio miały miejsce 312 wypadki drogowe rocznie z udziałem pieszych, którzy wcześniej spożyli alkohol.
W relacji do liczby mieszkańców, największą częstością liczby wypadków z udziałem nietrzeźwych pieszych w analizowanym okresie cechowały się województwa świętokrzyskie oraz łódzkie. Mowa o częstości odpowiednio sześciokrotnie i pięciokrotnie większej względem województwa podlaskiego, które wyróżnia się najlepszym wynikiem.
Temat nietrzeźwych uczestników wypadków drogowych wykracza oczywiście poza kwestie związane z samym bezpieczeństwem ruchu. Warto pamiętać, że nietrzeźwość lub nawet stan po spożyciu alkoholu oznacza dla kierowcy będącego sprawcą wypadku konieczność późniejszego zwrotu świadczenia z OC, które poszkodowanym wypłacił ubezpieczyciel lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.