20 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

4 miliony użytkowników skorzystało z nowej, skutecznej aplikacji rządowej

4 miliony użytkowników skorzystało z nowej, skutecznej aplikacji rządowej

Aplikacja mObywatel odnosi kolejny sukces – tym razem dzięki funkcji zastrzegania numeru PESEL. Opcja ta została wprowadzona w listopadzie ubiegłego roku, ale nabiera faktycznej mocy prawnej dopiero teraz, w czerwcu. Banki oraz inne instytucje mają obowiązek sprawdzenia, czy numer PESEL jest zastrzeżony. Coraz więcej osób korzysta z tej opcji, w celu ochrony swoich danych osobowych np. podczas wizyty w banku czy u notariusza.

Obecnie istnieją trzy sposoby na zastrzeżenie numeru PESEL. Najprościej można to zrobić w aplikacji mObywatel. Po zalogowaniu, należy znaleźć odpowiednie okienko i po kilku kliknięciach numer PESEL zostaje zabezpieczony.

Jest kilka konsekwencji związanych z posiadaniem zastrzeżonego numeru PESEL. Może on utrudnić nam skorzystanie z niektórych usług w bankach oraz innych placówkach, które weryfikują dane osobowe. Jeśli chcemy zrezygnować ze strzeżenia numeru PESEL, wystarczy uruchomić aplikację mObywatel przed wizytą w placówce i cofnąć zastrzeżenie. Aktualizacja danych powinna nastąpić w ciągu 30 minut lub szybciej.