25 listopada, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Jak postępować, gdy kończy ci się świadczenie rehabilitacyjne i nie możesz wrócić do pracy: trzy możliwości

Jak postępować, gdy kończy ci się świadczenie rehabilitacyjne i nie możesz wrócić do pracy: trzy możliwości

Świadczenie rehabilitacyjne to pomoc dla osób, które po wykorzystaniu maksymalnego okresu zasiłku chorobowego nie mogą jeszcze wrócić do pracy, ale mają szansę na odzyskanie zdolności do pracy dzięki dalszej rehabilitacji. Świadczenie można otrzymywać nawet do 180 dni, pod warunkiem, że dalsza terapia może przynieść pozytywne efekty zdrowotne.

W momencie, w którym zbliża się koniec okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, istotne jest podjęcie kilku kroków, które pomogą nam określić dalsze możliwości wsparcia. Podczas składania wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy do ZUS-u naszym obowiązkiem jest dostarczenie odpowiednich dokumentów. Oto najważniejsze z nich:

  1. Wniosek o rentę należy złożyć odpowiednio wcześniej, najlepiej na 30 dni przed końcem świadczenia rehabilitacyjnego.
  2. Na podstawie orzeczenia lekarza ZUS wydaje decyzję o przyznaniu lub odmowie renty.
  3. W przypadku decyzji odmownej, można się odwołać do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Od 1 stycznia 2025 roku w ZUS wprowadzone zostaną znaczące zmiany w zakresie komisji lekarskich. Dodatkowo, w pewnych sytuacjach, orzeczenia będą mogły być wydawane także przez pielęgniarki i fizjoterapeutów. Pielęgniarki będą miały uprawnienia do orzekania w sprawach dotyczących niezdolności do samodzielnej egzystencji, natomiast fizjoterapeuci będą mogli orzekać w zakresie rehabilitacji leczniczej.

Świadczenie przedemerytalne mogą otrzymać kobiety. Utrata pracy musi nastąpić z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, a osoba ubiegająca się o świadczenie musi być zarejestrowana jako bezrobotna przez co najmniej 180 dni i pobierać zasiłek dla bezrobotnych przez ten okres. Procedura ubiegania się o świadczenie przedemerytalne obejmuje rejestrację w urzędzie pracy, pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez wymagany okres oraz złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie z urzędu pracy o okresie pobierania zasiłku, dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe oraz dokumenty potwierdzające przyczyny rozwiązania stosunku pracy. Od 1 marca 2024 roku miesięczna wysokość świadczenia wynosi 1 794,70 zł brutto. Świadczenie jest przyznawane przez ZUS po weryfikacji dokumentów i wydaniu decyzji. W przypadku decyzji odmownej, można odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Świadczenie przedemerytalne zapewnia stabilność finansową do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. W celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, wymagane dokumenty to:

  • Po rejestracji w urzędzie pracy sprawdzi, czy spełniasz wszystkie kryteria potrzebne do przyznania zasiłku, a także odpowiedni okres zatrudnienia w ostatnich 18 miesiącach.
  • Kwota oraz czas wypłaty zasiłku są uzależnione od stażu pracy i obowiązujących przepisów w regionie.

Wysokość zasiłku bazuje na przeciętnym wynagrodzeniu i może być corocznie waloryzowana. Po dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów urząd pracy rozpocznie procedurę weryfikacji i podejmie decyzję o przyznaniu zasiłku. Warto pamiętać, że osoby pobierające zasiłek są zobowiązane do aktywnego poszukiwania pracy oraz udziału w programach aktywizacyjnych organizowanych przez urząd pracy.