22 października, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Jaki sen to zdrowy sen? Naukowcy wybrali najlepszą i najgorszą pozycję do spania.

Jaki sen to zdrowy sen? Naukowcy wybrali najlepszą i najgorszą pozycję do spania.

Dorosły człowiek powinien spać około 8 godzin na dobę, ale czy obudzimy się wypoczęci i zregenerowani, zależy od wielu czynników. Wśród nich znajdują się jakość materaca, ustawienie łóżka, warunki panujące w sypialni oraz pozycja, którą nasze ciało przyjmuje w nocy.

Jaka pozycja jest najlepsza?

Wielu z nas śpi w podobnej pozycji co nasi rodzice, co może wynikać z genetycznych predyspozycji. Ból karku, skurcze mięśni, drętwienie rąk — jeśli te objawy towarzyszą nam po przebudzeniu, to znak, że spaliśmy w nieodpowiedniej pozycji. Mogą one prowadzić do bólów głowy, przewlekłego zmęczenia, problemów z trawieniem, napięcia mięśni, a nawet koszmarów sennych.

Według Sciencealert.com, o tym, jaka pozycja jest najlepsza dla danej osoby, decyduje wiele czynników, w tym wiek, waga, aktywność i środowisko.

Najlepsza i najgorsza pozycja do spania

Naukowcy nie mają wątpliwości. Najgorszym dla naszego zdrowia ułożeniem podczas snu jest leżenie na brzuchu. W takiej pozycji szyja jest w nienaturalnym skręcie, co może prowadzić do bólu karku, łopatek, barków oraz głowy. Twarz mocno dociskana do poduszki utrudnia dopływ tlenu do płuc, a uciskanie narządów wewnętrznych może prowadzić do problemów z trawieniem.

Spanie na brzuchu może również zwiększać ryzyko jaskry oraz neuropatii nerwu wzrokowego i przyspieszać powstawanie zmarszczek.

„To mit, że osoby śpiące długo są 'przegrywami'”. Prof. Ingo Fietze broni prawa do wysypiania się.

Osoby, które chcą poprawić jakość swojego snu, powinny starać się zasypiać na lewym boku. Ta pozycja jest korzystna dla naszego serca, układu trawiennego, śledziony, wątroby i trzustki. Poprawia przepływ krwi i przyspiesza procesy detoksykacji organizmu. Jest też często rekomendowana kobietom w ciąży.

Druga korzystną dla naszego zdrowia pozycją jest spanie na plecach. Zapewnia ona równomierne rozłożenie ciężaru ciała, odciążenie stawów, mięśni, kręgosłupa i karku. Jednak ta pozycja nie jest wskazana dla osób cierpiących na bezdech senny, chrapanie, astmę, choroby serca czy dla kobiet w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze.