13 października, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Kawa jak nigdy droga: najwyższe ceny od 13 lat! Czy kawiarnie podniosą opłaty?

Kawa jak nigdy droga: najwyższe ceny od 13 lat! Czy kawiarnie podniosą opłaty?

System emerytalny Tusk nie spełnił kluczowej obietnicy wyborczej! To wpłynie na wysokość emerytur? Rodzicielska emerytura Kto może liczyć na prawie 1800 zł brutto? Rodzicielskie świadczenie uzupełniające w 2024 roku

Powódź w Polsce Zasiłek losowy dla uczniów z terenów objętych powodzią Pomoc dla powodzian Zasiłki powodziowe z wadą prawną. Samorządowcy alarmują

Zakupy w Polsce Przeterminowane jedzenie w Biedronce! Policja w sklepie

Kawa jest koniecznością dla większości ludzi na świecie. We Włoszech cena tego napoju jest nawet regulowana, co jest związane m.in. z dużym napływem turystów, którzy nie wiedzą, ile powinna kosztować filiżanka espresso. Patrząc jednak na wykres kawy, można odnieść wrażenie, że w niedługim czasie kawa może stać się towarem luksusowym. Czy kawa podzieli los kakao, które sięgnęło absolutnych rekordów jeszcze kilka miesięcy temu? Czy odczujemy to w swoich portfelach pomimo tego, że cena ostatecznego produktu nie zależy tylko i wyłącznie od ceny surowca? Czy kawy brakuje na świecie?

Najwięksi producenci kawy na świecie

Nie da się ukryć, że największym producentem kawy na świecie jest Brazylia. Słynie ona przede wszystkim z produkcji Arabiki w regionie Minas Gerais, natomiast kawę typu Robusta produkuje się w regionie Espirito Santo. Brazylia jest numerem jeden produkcji kawy ogólnie, numerem jeden dla Arabiki oraz numerem dwa pod względem produkcji Robusty. W przypadku kawy, której używa się przede wszystkim do kawy rozpuszczalnej, największym producentem jest Wietnam. To właśnie ogromne problemy dotyczące produkcji Robusty w ostatnich latach doprowadziły do tego, że cena tej kawy wzrosła do historycznych szczytów. Czy taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku Arabiki?

Brazylia jest dominującym producentem kawy na świecie i w sezonie 2024/2025 ma wyrównać poprzedni rekord produkcyjny. Jednak obawy związane z rewizją tych prognoz powodują wzrost cen do najwyższych poziomów od 2011 roku.

Sezon 2024/2025 w liczbach

W sezonie 2024/2025 oczekuje się, że produkcja Arabiki sięgnie niemal 100 mln worków, każdy po 60 kg. Jednocześnie produkcja Robusty ma odbić w porównaniu do poprzedniego sezonu do 76 tys. worków. W sumie ma to dać produkcję na poziomie ok. 176 mln worków, czyli wyrównać rekord z sezonu 2020/2021. Spożycie ma sięgnąć niemal 171 mln worków i ma być rekordowe. Jest to jednak konsumpcja mniejsza niż produkcja. Warto jednak pamiętać o tym, że zapasy kawy zostały wydrenowane do najniższych poziomów od 2001 roku, natomiast zapasy na giełdzie ICE spadły na przełomie 2023 i 2024 roku do najniższego poziomu od 1999 roku.

  1. Zapasy kawy nie mogą być trzymane w nieskończoność, ponieważ zbyt długo przetrzymywana kawa traci na walorach smakowych.
  2. Niezbyt dobra sytuacja pogodowa w ostatnich latach doprowadziła do tego, że jakość produkowanych ziaren spadła.

Wzrost cen kawy a sytuacja na rynku

Ogromną rolę we wzroście cen kawy odgrywa pogoda. Popyt na kawę rośnie z roku na rok, natomiast pogoda jest w stanie doprowadzić do tego, że roczna produkcja może obniżyć się o 10-20%. Obecne wzrosty cen są związane przede wszystkim z obawami dotyczącymi dalszej produkcji.

  • La Nina – jedno z silniejszych zjawisk pogodowych na świecie doprowadza do powstania susz w Brazylii.
  • Inne zdarzenia pogodowe, takie jak tajfun Yagi w Wietnamie, również mają wpływ na produkcję kawy.

Wpływ wzrostu cen kawy na ceny w kawiarniach

Obecne wzrosty cen ziaren kawy mogą skutkować podwyżką cen w kawiarniach. Na ten moment mówi się, że minimalna podwyżka cen espresso we Włoszech to ok. 10%. Niektórzy spekulują, że za małą filiżankę płacić będziemy nawet 2 euro.

Podsumowanie

Czy kawę czeka powtórka z kakaem? Cena Arabiki rośnie już o ok. 40% w tym roku. Scenariusz na rynku kawy jest niepewny, ale istnieje ryzyko znacznego wzrostu cen w przyszłości, co może odczuć zarówno przemysł kawowy, jak i konsumenci na całym świecie.

Autor: Michał Stajniak, CFA analityk Rynku Surowców wicedyrektor Działu Analiz XTB