20 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Niezwykle duża planetoida przeleci obok Ziemi – tak potężnej nie było od ponad stulecia.

Niezwykle duża planetoida przeleci obok Ziemi - tak potężnej nie było od ponad stulecia.

Asteroidy mijają w zasadzie każdego dnia. W ciągu doby jest ich nawet kilka, ale zazwyczaj są to niewielkie obiekty, które ponadto nie zagrażają naszej planecie.

Tymczasem w naszym kierunku leci ogromny behemot o średnicy kilku kilometrów, który rozmiarami zbliżony jest do. Ogromna planetoida minie Ziemię wieczorem. Skała jest wielka i została sklasyfikowana pod nazwą i została odkryta 17 października 2011 r. Średnicę obiektu szacuje się na. Asteroida jest więc naprawdę ogromna. Ponadto porusza się z dużą prędkością, którą oszacowano na. To ponad 75 razy szybciej w porównaniu do prędkości dźwięku.

Wejście tak wielkiej planetoidy w atmosferę Ziemi miałoby. Z czasem doszłoby do zmian klimatycznych, które objęłyby cały glob. Dla porównania asteroida, która przyczyniła się do i uderzyła w teren dzisiejszego półwyspu Jukatan, miała średnicę około 10 km.

  • Wydarzenie będzie można oglądać na żywo. Przelot asteroidy 2011 UL21 będzie można oglądać na żywo w internecie. Będzie to możliwe za sprawą projektu wirtualnego teleskopu oraz streamu, który zostanie udostępniony w serwisie przez Obserwatorium Astronomiczne Ceccano we Włoszech.
  • Start relacji zaplanowano.

Skała przeleci najbliżej naszej planety około godziny 22:16 czasu w Polsce. W momencie największego zbliżenia planetoida 2011 UL21 znajdzie się w odległości około 6,6 mln km od nas. To dużo czy mało? Dla porównania dzieli od Ziemi średnio 384,4 tys. km, a więc jest ponad 17 razy bliżej. Obaw o zderzenie więc nie ma.

Przy okazji warto dodać, że obiekt będzie można obserwować z powierzchni naszego świata nawet niewielkimi teleskopami.

Tak wielkiej asteroidy w pobliżu Ziemi nie było od 125 lat

Naukowcy twierdzą, że tak duży obiekt, którym jest 2011 UL21, nie znalazł się tak blisko naszej planety od ponad wieku. Mówi się o przedziale czasu w postaci. Będzie to więc nie lada wydarzenie, a jest to planetoida o rozmiarach większych od 99 proc. wszystkich takich skał w pobliżu Ziemi.

2011 UL21 okrąża na orbicie w odległości około 1,3 jednostki astronomicznej. Jedna z nich określa średnią odległość Ziemi od naszej gwiazdy i wynosi niespełna 150 mln km.

  • Warto dodać, że za kilkadziesiąt lat dojdzie do ponownego zbliżenia 2011 UL21 z Ziemią i wtedy obiekt będzie znacznie bliżej nas, bo przeleci w odległości około 2,7 mln km.

Ma to nastąpić. W tym przypadku będzie podobnie i zagrożenia dla Ziemi na horyzoncie nie widać.