wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Od trzech dekad chronimy oszczędności Polaków

Od trzech dekad chronimy oszczędności Polaków

„`html

Funkcjonowanie Funduszu Gwarancji Depozytów

W rozwiniętych gospodarkach instytucje zabezpieczające depozyty, podobne do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), stanowią standard. W sytuacji zawieszenia działalności lub bankructwa banku, instytucja ta wypłaca deponentom zgromadzone środki, do ustalonego limitu.

Od momentu powstania Funduszu, jego funkcje i zakres gwarancji ulegały modyfikacjom. Początkowe obejmowały 100% depozytów o wartości 1000 ECU oraz 90% depozytów od 1000 do 3000 ECU. W kolejnych latach, wraz z wprowadzeniem euro, limit gwarancji został zwiększony. W 2008 roku gwarancja została podwyższona do 50 tys. euro, usunięto także wymóg udziału własnego deposytanta. Aktualnie, od końca 2010 roku równowartość gwarancji w złotych to 100 tys. euro.

Zmiany w czasie realizacji wypłat

Czas rozpoczęcia wypłat również został zredukowany do zaledwie siedmiu dni roboczych, co gwarantuje szybki dostęp do środków deponentom banków i kas. Jak zauważa Tomasz Obal, który od 1995 roku związany jest z Funduszem, aktualny system znacząco usprawnia działanie na rzecz klientów.

Zakres działalności BFG

Od 1995 roku BFG gwarantuje depozyty zgromadzone w bankach, a od 2013 roku również w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Przez 30 lat funkcjonowania wypłacono środki dla ponad 360 tys. deponentów, głównie z banków spółdzielczych oraz SKOK-ów, które stanęły przed problemami finansowymi.

Przymusowa restrukturyzacja

Aktualnie działalność BFG jest regulowana ustawą z 2016 roku, co rozszerzyło jego zakres i nadało mu rolę organu przymusowej restrukturyzacji banków oraz kas, znanego jako organ resolution. Proces ten pozwala na ochronę depozytów klientów i na ograniczenie zaangażowania środków publicznych. Straty pokrywają w pierwszej kolejności właściciele i inwestorzy.

Bezpieczeństwo środków klientów

BFG łączy rolę gwaranta depozytów z funkcją organu resolution, dbając o bezpieczeństwo zgromadzonych środków. Jak podkreśla Maciej Szczęsny, prezes zarządu BFG, polski sektor bankowy cieszy się dobrą kondycją, a Fundusz jest gotowy do działania w przypadku ewentualnych problemów instytucji finansowych.

„`