21 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Te firmy z WIG20 przynoszą największe zyski w pierwszej połowie 2024 roku. Zeszłoroczny lider utrzymuje swoją pozycję.

Te firmy z WIG20 przynoszą największe zyski w pierwszej połowie 2024 roku. Zeszłoroczny lider utrzymuje swoją pozycję.

Po zakończonej właśnie pierwszej połowie 2024 roku, można pokusić się o podsumowania z warszawskiej giełdy. Które spółki z indeksu WIG20 dały zarobić w tym czasie najwięcej, a które przyniosły największe straty?

W okresie styczeń-czerwiec 2024 indeks największych spółek warszawskiej giełdy zyskał 9,32%. Po drodze, podczas sesji 20 maja, WIG20 wyznaczył rekord aktualnej hossy na poziomie 2600 pkt. Od dołka z 13 października 2022 roku, po którym rozpoczęły się wzrosty, do zamknięcia parkietu 28 czerwca, indeks zyskał 85,98%. Wraz z nastaniem lipca WIG20 oraz warszawska giełda wchodzą w 22 miesiąc hossy. Jak obliczył Tomasz Hońdo, Starszy Ekonomista Quercus TFI, średni czas cykli wzrostowych na GPW wynosił dotąd 23 miesiące. Hossy na warszawskim parkiecie, które obserwowaliśmy w ciągu ostatnich 30 lat, trwały od 19 do 69 miesięcy (”super hossy” 2003-07).

Przechodząc do samych spółek i patrząc, które akcje opłacało się mieć w portfelu w poprzednich dwóch kwartałach, warto dodać, że firmy z indeksu WIG20 zadeklarowały w tym czasie wypłatę rekordowych dywidend w łącznej kwocie blisko 30 mld złotych.

Spółką z indeksu WIG20, której akcje zyskały najwięcej w pierwszej połowie 2024 roku, był Alior Bank, którego notowania wzrosły w tym okresie o 34,07% . Po rekordowym 2023 r., w którym zysk banku przekroczył 2,03 mld zł, zgromadzenie akcjonariuszy zdecydowało o wypłacie pierwszej dywidendy w historii Alior Banku, w wysokości 4,42 zł na akcję . Rynkowe prognozy pokonały również zyski spółki w pierwszym kwartale 2024 roku . Na korzyść sektora bankowego działają wciąż wysokie stopy procentowe oraz zapowiedź kolejnych rządowych dopłat do kredytów. Zgodnie z najnowszymi informacjami od ministra Paszyka, program „Kredyt na start” może ruszyć na początku 2025 r.

Trzecie miejsce na podium wśród spółek, których notowania zyskały najwięcej w I poł. 2024 r. zajął KGHM (+22,53%) , któremu pomogła hossa na rynkach miedzi oraz srebra (według niedawnych rankingów spółka jest drugim największym producentem tego kruszcu). CD Projekt, który znalazł się tuż za miedziowym gigantem, na przekór licznym shortom zyskał od stycznia 20,83% . Ostatnią spółką, której notowania zyskały w zeszłym półroczy ponad 20%, była Grupa Kęty (+20,13%) , która wypłaci w tym roku rekordową dywidendę w kwocie 55,41 zł na akcję .

Największe turbulencje spośród spółek z WIG20 przeżywały w pierwszej połowie 2024 roku akcje LPP. Odzieżowy gigant z warszawskiej giełdy stał się w marcu celem wywiadowni Hindenburg Research, która przedstawiła raport mający dowodzić, że spółka nie zerwała ze swoim biznesem w Rosji, chociaż zapewniała o tym inwestorów. W reakcji na doniesienia Hindenburga akcje LPP spadły o ponad 1/3, wymazując kilkanaście miliardów złotych giełdowej kapitalizacji .

Spadkowy lider WIG20 Spółką, której notowania oddały najwięcej w pierwszej połowie roku, było JSW . Od stycznia do końca czerwca walory spółki straciły na wartości prawie 30% .Akcje węglowego potentata cierpiały przez zaskakującą stratę w I kwartale, rekomendację braku dywidendy za 2023 r., na która liczyło wielu inwestorów, sięgnięcie po środki na „czarną godzinę”. JSW nie pomogła również z pewnością zmiana nastawienia analityków widoczna w słabszych rekomendacjach.

Ostatnie miejsce na podium najmocniej przecenionych spółek z indeksu WIG20 w I połowie roku zajęło PGE, ze spadkiem kursu akcji o 17,29%. Ostatnie 6 miesięcy nie rozpieszczało również Dino Polska, którego notowania straciły 11,83%. Pod kreską znalazły się również Orange (-4,37%) i Kruk (-3,02%). Cyfrowy Polsat (-0,16%), którego akcje zaczęły odbijać w maju po miesiącach kryzysu , znalazł się tuż poniżej styczniowego punktu odniesienia.