20 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Weteran II wojny światowej w wieku 98 lat podarował swoje organy – najstarszy dawca w historii!

Weteran II wojny światowej w wieku 98 lat podarował swoje organy - najstarszy dawca w historii!

To może być jedna z najpiękniejszych historii, o jakich przeczytaliście w ostatnim czasie. Orville Allen, weteran II wojny światowej i wojny koreańskiej oraz wieloletni pedagog na obszarach wiejskich w południowo-wschodnim stanie Missouri.

Co ciekawe, pomimo swoich 98 lat, mężczyzna cieszył się dobrym zdrowiem i pewnie nadal by tak było, gdyby nie pewien pechowy upadek. Orville Allen przewrócił się i uderzył w tył głowy podczas zbierania gruzu po burzy przy swoim domu w Poplar Bluff w stanie Missouri.

Mężczyzna 98-latek był najstarszym dawcą organów. Rodzina została poinformowana, że nic więcej nie można zrobić i usłyszała niezwykle zaskakujące pytanie, biorąc pod uwagę wiek pacjenta. A mianowicie lekarze zastanawiali się…

Dzieci weterana nie wahały się nawet chwili, przekonując, że ojciec zawsze stawiał innych na pierwszym miejscu, więc wydaje się to naturalny krok.

Jak podaje organ transplantacyjny Mid-America Transplant, kiedy zmarł 29 maja. To zmieniło smutną stratę taty w promyk radości, ponieważ robił to, co robił przez całe życie. Dał jeszcze jeden prezent.

Dawcą wątroby można zostać w każdym wieku. Według Centrum Odzyskiwania i Edukacji Organów, które koordynowało proces pozyskiwania wątroby…

…a jego wątroba została pomyślnie przeszczepiona potrzebującej kobiecie.

I nie są to odosobnione przypadki, bo jak podaje Kevin Lee, prezes i dyrektor generalny Mid-America Transplant, osoby starsze coraz częściej mogą oddawać narządy po śmierci, zwłaszcza wątrobę.

To jego zdaniem…

I tak, dwa lata temu pobrano wątrobę od 90-letniego dawcy z regionu Ameryki Środkowej, a jesienią ubiegłego roku wątroby przekazały osoby 88- i 84-letnie.

Rzeczniczka UNOS, Anne Paschke, dodaje zaś, że ok. 12 proc. zmarłych dawców narządów w pierwszych czterech miesiącach tego roku stanowiły osoby w wieku 65 lat lub starsze.

Widząc postęp w naukach medycznych, przez ostatnie pięć lat edukowaliśmy pielęgniarki i personel szpitala, aby nie myśleli o wieku, gdy zwracają się o skierowanie, ale naprawdę pozwolili naszemu zespołowi medycznemu i lekarzom transplantacyjnym ocenić kwalifikowalność medyczną każdej osoby.