15 listopada, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Znaczenie różnorodności w rządach: dlaczego jest ona niezbędna?

Znaczenie różnorodności w rządach: dlaczego jest ona niezbędna?

Dużą popularnością, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, cieszą się fundusze private equity. Fundusze te działają według prostej zasady polegającej na inwestowaniu środków finansowych własnych i swoich inwestorów głównie w przedsiębiorstwa prywatne o dużym potencjale rozwojowym, znajdujące się poza publicznym rynkiem giełdowym.

Inwestowanie w ramach funduszy zarządzane jest przez wyspecjalizowane zespoły doradców inwestycyjnych. Klientami i zarazem dostawcami kapitału dla funduszy private equity są głównie różne instytucje finansowe, fundusze emerytalne, korporacje, organizacje państwowe oraz zamożni inwestorzy prywatni.

Fundusze private equity emitują obligacje o różnych okresach zapadalności, przy czym z określoną częstotliwością, zwykle co kwartał lub co pół roku, wypłacane są inwestorom odsetki.

Globalne fundusze stawiają przed swoimi inwestorami wysokie wymogi kapitałowe odnośnie do wchodzenia do tych funduszy. Fundusze private equity wypełniają lukę na rynku kapitałowym, stwarzając możliwości finansowania rozwoju przedsięwzięciom i spółkom także we wczesnych i początkowych stadiach rozwoju na zasadach zbliżonych do logiki finansowania venture capital.

Inwestowanie w funduszach private equity

Fundusze private equity i venture capital nie zawsze są rozróżniane przez analityków rynków i często traktowane są łącznie. Zwykle fundusze private equity oferują szerszy wachlarz usług niż fundusze venture capital, które można traktować jako podgrupę w ramach funduszy private equity.

Fundusze te dostarczają kapitał przedsiębiorstwom, które potrzebują zarówno wsparcia finansowego, jak i aktywnego zarządzania dla tworzenia wartości.

  1. Strategie inwestowania środków przez różne fundusze private equity są zróżnicowane, choć można wyróżnić pewne charakterystyczne dla nich podejścia.
  2. Fundusze private equity skupiają się na inwestowaniu w przedsiębiorstwa w średnim horyzoncie czasowym, na ogół w okresach od czterech do siedmiu lat.
  3. Po upływie z góry założonego okresu następuje wycofywanie kapitału z inwestycji.

Aktywność globalnych funduszy private equity

  1. Globalnie działające fundusze private equity gromadzą aktywa rzędu kilkudziesięciu miliardów dolarów.
  2. Przykładowo grupa Carlyle zarządza aktywami o wartości 150 mld dolarów, a grupa Blackstone aktywami korporacyjnymi private equity o wartości 120 mld dolarów i dysponuje wolnym kapitałem 30 mld dolarów do zainwestowania.
  3. Tylko nieco mniejsze kwoty aktywów raportowane są przez luksemburską grupę CVC Capital Partners. Ten fundusz przejął w Polsce m.in. sieć sklepów Żabka.

Inny globalny gracz na tym rynku, japoński ponadnarodowy SoftBank Corporation o kapitale około 100 mld dolarów, planuje największą w swojej historii emisję siedmioletnich obligacji nominowanych w jenach o wartości 4,8 mld dolarów.

Emisje obligacji private equity

Według agencji Bloomberg emitent wierzy w powodzenie emisji z powodu rekordowo niskich stóp procentowych w globalnej gospodarce. Wspomniany już Blackstone emituje obligacje średnio- i długookresowe o wykupie sięgającym w niektórych opcjach aż 25 lat. Odsetki wypłacane są nabywcom obligacji Blackstone dwa razy w roku.

W Polsce trwa druga runda emisji obligacji funduszu MCI Capital o charakterze private equity. W listopadzie ubiegłego roku fundusz wyemitował pięcioletnie obligacje długoterminowe dla polskich inwestorów i obecnie są już one notowane, co świadczy o dobrym odbiorze tego instrumentu.

Przeznaczenie kapitału private equity w Polsce

Fundusze typu private equity i venture capital rozpoczęły działalność w Polsce ponad 20 lat temu. Wiedza na ich temat pojawia się w artykułach naukowych uczelni ekonomicznych, brakuje natomiast poważnych tekstów analitycznych.

Wynika to z ciągle niedostatecznie dużego rozwoju funduszy tego rodzaju w Polsce, generalnie mniejszej niż na Zachodzie zasobności portfeli potencjalnych inwestorów, jak również z braku doświadczeń bądź dostatecznej wiedzy o takich instrumentach.

Korzystnie przedstawia się natomiast możliwość pozyskiwania przez przedsiębiorstwa kapitału na rozwój poza konwencjonalnym systemem bankowym czy giełdą papierów wartościowych.

  • Zaletą takiej formy pozyskiwania kapitału jest większa elastyczność wynikająca choćby z braku nadmiernych wymagań regulacyjnych i związanych w tym ograniczeń.
  • Ryzyko jest nieodłączną cechą inwestowania na rynkach kapitałowych i dotyczy ono także obligacji funduszy private equity.

Nie sposób jednak nie zauważyć, iż podmioty te dysponują bazą realnych, zdywersyfikowanych aktywów, co powoduje, że prawdopodobieństwo niepowodzenia (default rate) wpływające na ryzyko spłaty jest mniejsze, niż ma to miejsce w przypadku pojedynczych obligacji korporacyjnych czy deweloperskich.

Ponadto w przypadku funduszy private equity niższe są wskaźniki zadłużenia (czyli obrazujące relację długu do aktywów funduszu), co dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo tego instrumentu.

Tym samym jest to warta rozważenia alternatywa inwestycyjna dla bezpiecznego lokowania płynności z oprocentowaniem przewyższającym depozyty bankowe.