5 grudnia, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

ZUS nie ma zastrzeżeń do długotrwałych kontroli firm. „Klient odwiedza inspektora od ponad dwóch lat”

ZUS nie ma zastrzeżeń do długotrwałych kontroli firm. "Klient odwiedza inspektora od ponad dwóch lat"

Jak zauważa dziennik, wydłuża ten czas na podstawie art. 55 ust. 2 pkt 2, który mówi, że jest to możliwe, jeśli kontrola przeciwdziała popełnieniu przestępstwa lub zabezpiecza dowody jego popełnienia. Prawo przedsiębiorców wyłącza bowiem w tym przypadku możliwość złożenia sprzeciwu na czynności inspektorów oraz poskarżenia się na przewlekłość postępowania. Kontrolerzy są bezkarni, a ich działania w sferze administracyjnej – właściwie jednoinstancyjne (choć zasadniczo obowiązuje dwuinstancyjność)” – czytamy.

W tej sytuacji przedsiębiorcy zwracają się o pomoc do prawników. Jedna z kancelarii przekazała „DGP”, że prowadzi obecnie kilkadziesiąt takich spraw. „Nasi członkowie coraz częściej wskazują, że” – potwierdza w rozmowie z „DGP” Jakub Bińkowski, zasiadający w zarządzie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

„Prawnicy zastępują przedsiębiorców w kontaktach z inspektorami, żądają dokładnych danych na temat podejrzewanego przestępstwa lub wykroczenia oraz informacji, czy sprawa została zgłoszona do organów ścigania, np. prokuratury. Dane te – zgodnie z przepisami – kontroler powinien szczegółowo podać na samym początku” – pisze dziennik.

„Skoro ZUS powołuje się na wyżej wymieniony przepis, płatnik także powinien móc złożyć sprzeciw, a w tym trybie – powinna być poddana ocenie sądu” – komentuje mecenas Andrzej Radzisław z kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy. Jak dodaje, w tym kontekście zasadne staje się pytanie, czy działania nie wyczerpują znamion przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Tymczasem w swoim sposobie postępowania wobec przedsiębiorców – zauważa „DGP”. Zakład stoi na stanowisku, że o przewlekaniu kontroli nie może być mowy, bo Ustawa Prawo przedsiębiorców z 2018 r. precyzuje tymczasem sprawowanej przez dany organ w roku kalendarzowym. Wynosi on:

  1. Zdaniem dr. Tomasza Lasockiego z Politechniki Warszawskiej, ZUS powinien sięgać po art. 55 ust. 2 pkt 2 (umożliwiający przedłużenie kontroli w przypadku podejrzenia, że doszło do przestępstwa) tylko w ostateczności i w pojedynczych przypadkach, stanowi on bowiem