20 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Członek rady nadzorczej Orlenu zdymisjonowany po krótkim czasie. Decyzję podjął minister.

Członek rady nadzorczej Orlenu zdymisjonowany po krótkim czasie. Decyzję podjął minister.

Szef resortu aktywów państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, odwołał z dniem 24 czerwca tego roku Piotra Wielowieyskiego ze składu rady nadzorczej Orlenu – poinformował we wtorek koncern w komunikacie giełdowym. Nie podano przyczyny odwołania.

„Orlen informuje, że Minister Aktywów Państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, działając na podstawie par. 8 ust. 2 pkt 1 statutu spółki odwołał z dniem 24 czerwca 2024 r. Pana Piotra Wielowieyskiego ze składu rady nadzorczej Orlen trwającej kadencji” – przekazał koncern w komunikacie.

W radzie nadzorczej Orlenu zasiada obecnie osiem osób, w tym przewodniczący Wojciech Popiołek, wiceprzewodniczący Michał Gajdus i sekretarz Katarzyna Łobos oraz członkowie – Ewa Gąsiorek, Mikołaj Pietrzak, Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Zieliński i właśnie Piotr Wielowieyski, który został tam powołany 25 kwietnia tego roku przez MAP w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, największego akcjonariusza koncernu.

Piotr Wielowieyski pracował w latach 2008-2016, m.in. od 2012 do 2016 r. był wiceprezesem czeskiego Unipetrolu. Skarb Państwa, który reprezentuje podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji do niego należących – obecnie to Z danych publikowanych przez Orlen wynika, że , Nationale-Nederlanden OFE – 5,76 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni – 44,34 proc. akcji.