13 października, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Dlaczego kobiety przekładają związki nad karierę? Badacze odkryli odpowiedź

Dlaczego kobiety przekładają związki nad karierę? Badacze odkryli odpowiedź

Naukowcy z Japonii po raz pierwszy wykazali na kręgowcach, że komórki, które przekształcają się w komórki jajowe u samic i plemniki u samców, powodują różnice w długości życia między płciami. Eksperymenty przeprowadzono na małych turkusowych proporczykowcach – gatunkach ryb słodkowodnych, które osiągają dojrzałość płciową w ciągu dwóch tygodni i żyją przez kilka miesięcy, ale naukowcy podejrzewają, że proces starzenia się proporczykowców jest podobny do tego u ludzi, więc nie sądzą, że u ludzi jest to bardziej skomplikowane.

Myślę, że te badania będą krokiem w stronę zrozumienia kontroli starzenia się ludzi. Kobiety żyją dłużej na całym świecie. Na tę dysproporcję składa się wiele czynników: młodzi mężczyźni są bardziej narażeni na śmierć w wypadkach i samobójstwach, a kobiety często prowadzą zdrowszy tryb życia. Jednak tę różnicę widać także u innych gatunków: samice małp człekokształtnych i małpy koczkodanowate żyją zwykle dłużej niż ich samce.

Średnia długość życia osób w Polsce, według danych GUS to 73,4 lat dla mężczyzn i 81,1 lat dla kobiet. Tymczasem w Rosji mężczyźni umierają około 13 lat wcześniej niż kobiety, częściowo z powodu częstszego picia i palenia. Prof. Ishitani zwrócił jednak uwagę również na fakt, że.

I najwyraźniej trafił idealnie, bo w serii eksperymentów jego zespół wykazał, że zahamowanie produkcji komórek rozrodczych, które przekształcają się w plemniki lub komórki jajowe, doprowadziło do zmniejszenia różnicy w długości życia obu płci. Spodziewaliśmy się, że usunięcie komórek rozrodczych wydłuży życie zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ale wydłuża tylko życie mężczyzn, a skraca życie kobiet. To było nieoczekiwane, ale zdaliśmy sobie sprawę, że to odkrycie może rzucić światło na różnice w długości życia między płciami.

Zmiany hormonalne a długość życia

W artykule opublikowanym w Science Advances naukowcy opisują, że zmiany hormonalne u samic pobudziły wzrost kosztem utrzymania zdrowych tkanek, podczas gdy obniżony poziom estrogenu zwiększał ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Mężczyźni wytwarzali więcej witaminy D w wątrobach, co potencjalnie wyjaśnia ich lepszy stan kości, mięśni i skóry. Chociaż nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków, Ishitani stwierdził, że ważne jest, aby stosować „odpowiednią ilość”. W przypadku ludzi zaleca się codzienną suplementację witaminy D w dawce 10 mikrogramów lub 400 j.m. w okresie jesienno-zimowym. Przyjmowanie więcej niż 100 mikrogramów, czyli 4000 j.m. dziennie, może być szkodliwe.