21 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Polska – światowym liderem w relaksie na plaży – coraz więcej Polaków wybiera wypoczynek nad morzem

Polska - światowym liderem w relaksie na plaży - coraz więcej Polaków wybiera wypoczynek nad morzem

Błękitna Flaga jest uznanym na arenie międzynarodowej znakiem jakości plaż. Jest ona przyznawana plażom na całym świecie, które spełniają określone wymagania.

Analitycy biorą też pod uwagę poziom udogodnień i usług plażowych – czy na przykład są prysznice i leżaki, a także higienę i dbałość o środowisko.

Ważne jest także zamieszczanie informacji na rzecz bezpieczeństwa kąpiących się, a także na temat zrównoważonego rozwoju i edukacji ekologicznej.

Tego lata między innymi w słynnym kurorcie Alicante, Peniscoli i Gandii. W sumie na 159 plażach, o 6 więcej niż w zeszłym sezonie.

W Andaluzji – największym i położonym najdalej na południe regionie Hiszpanii – wyróżnienia otrzymało 156 plaż, o 8 więcej niż w 2023 roku.

W sąsiadującej z Portugalią Galicji 125, tyle samo co w 2023 roku, a w Katalonii 118 – o 2 mniej niż w minionym sezonie.

A spośród 300 plaż Balearów, w tym sezonie wyróżniono 46 – o 4 więcej niż w roku ubiegłym.

Flagi zawisną także w pozostałych nadmorskich regionach. Na przykład w położonym nad Morzem Kantabryjskim Kraju Basków wisieć będzie ich 4, tyle samo co w Melilli – hiszpańskim mieście położonym po afrykańskiej stronie Morza Śródziemnego.

Komisja wyróżniła “Virgen de la Nueva” – śródlądową plażę położoną nad zbiornikiem San Juan (św. Jana). To jedyny akwen wodny we Wspólnocie Madrytu.

W uzasadnieniu zwrócono uwagę na czystość, bezpieczeństwo, ale też otaczającą zbiornik przyrodę.

Stolicę Hiszpanii z wyróżnioną plażą dzieli godzina jazdy samochodem. Z miasta kursują tam również autobusy.

Co roku analizowana jest także jakość portów jachtowych. W tym sezonie, w Hiszpanii nagrodzono 102 przystanie.

W rankingu kraj zajął trzecie miejsce, po Holandii i Francji.

Program Błękitnej Flagi realizowany jest nieprzerwanie od 1987 roku. Na niektórych plażach, między innymi San Juan w Alicante, powiewa ona od samego początku – już 38 lat z rzędu.