21 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Naukowcy identyfikują nowy gatunek kleszcza zdolnego przenosić niebezpieczne wirusy.

Naukowcy identyfikują nowy gatunek kleszcza zdolnego przenosić niebezpieczne wirusy.

Naukowcy odkryli nowy gatunek kleszcza, nazwany w Szwecji pstrym kleszczem owczym, który został znaleziony w regionie Sztokholmu. Do analizy trafił dzięki programowi monitoringu pasożytów, który umożliwia przesłanie nietypowych okazów ekspertom.

Według informacji podanej przez SVA, Dermacentor marginatus może przenosić groźne wirusy, w tym wywołujące krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną. W badanych kleszczach nie wykryto tego patogenu, ale trwają analizy obecności innych wirusów i bakterii, takich jak drobnoustrój Coxiella burnetti, wywołujący gorączkę Q, znany również jako kozia grypa.

Zdaniem naukowców, choć pojedyncze sztuki pstrego kleszcza owczego zostały znalezione w Szwecji, to ze względu na zmiany klimatyczne i wzrost temperatur można spodziewać się rozprzestrzenienia tego gatunku. Migracje ludzi i zwierząt oraz rozwój turystyki również wpływają na pojawianie się nowych gatunków kleszczy w Skandynawii.

Szwedzkie służby weterynaryjne zachęcają wszystkich do przesyłania znalezionych kleszczy na terenie kraju. Konieczne jest jednak najpierw przesłanie zdjęcia okazu przez stronę internetową danej instytucji. Eksperci prowadzą także bloga, na którym dzielą się wynikami swoich badań.

Anna Omazic, naukowiec z SVA, podkreśliła, że ważne jest jak najszybsze tworzenie mapy występowania egzotycznych gatunków kleszczy, aby lepiej przygotować się na przypadki zakażeń zwierząt lub ludzi.